poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaPoradnikKlej do aluminium – do jakich prac sprawdzi się najlepiej?

Klej do aluminium – do jakich prac sprawdzi się najlepiej?

Wiele prac, nawet w domu, można wykonać samodzielnie. Samodzielnie można także zrobić remont. Wiadomo, że każda praca wymaga precyzji i zaangażowania. Szerokie spektrum zastosowania mają tutaj kleje, dzięki którym można zyskać naprawdę mocne wiązanie. Dziś skupimy się na klejeniu aluminium. Jakie spoiwa sprawdzą się najlepiej i do jakich prac?

Klejenie aluminium – o czym trzeba pamiętać?

Klejenie aluminium wydaje się pracą, którą powinien wykonywać fachowiec, ale niekoniecznie tak jest. Otóż wyobraźcie sobie, że klejenie aluminium można wykonać nawet w domu czy garażu i będzie to świetna alternatywa, choćby dla lutowania, spawania bądź też nitowania. Rzecz jasna należy zastosować odpowiedni klej do aluminium. Sam materiał jest metalem, który produkowany jest z boksytów wytwarzanych z tlenku glinu.

W przypadku aluminium znaczenie ma jego czystość, im większa, tym oczywiście lepiej. Aluminium ma naprawdę wiele zalet, zatem jest to w pełni zrozumiałe, iż wykorzystuje się je na szeroką skalę. Przede wszystkim jest to materiał odporny na korodowanie, jest też wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia jest fakt, że cechuje go niski ciężar właściwy oraz dobra plastyczność. Skoro to już jasne, to czas przejść do samej pracy.

Jak kleić aluminium? Jaki klej do aluminium sprawdzi się najlepiej?

Aluminium, choć jest materiałem mocnym, to jednak i ono może zostać uszkodzone. W takim przypadku należy wiedzieć, że wbrew pozorom łączenie elementów z aluminium nie musi być wykonane przy pomocy lutownicy. Niewątpliwie najwygodniejszą metodą naprawy jest klejenie aluminium. Pamiętajcie, że ta technika bardzo dobrze sprawdza się zarówno w pracach domowych, jak i w pracach profesjonalnych.

Kleje do aluminium to oczywiście kleje do metalu, dzięki którym zyskuje się trwałe spoiny. Sama efektywność pracy jest przy tym bardzo duża. Kolejnym atutem jest fakt, że kleje do aluminium nie tworzą nieestetycznych spawów. Takie produkty nadają się do łączenia nie tylko aluminium z aluminium, lecz także z innymi metalami czy nawet tworzywami sztucznymi. Nałożony na powierzchnię klej szybko tworzy mocną spoinę. Warto zauważyć, że takie kleje posiadają w swoim składzie substancje aktywne, które zapewniają trwałe połączenie, odporne na warunki atmosferyczne. Specjalne, dedykowane kleje do aluminium pozwalają na połączenie tego metalu także ze szkłem. Jednocześnie zyskuje się spoiny odporne na wilgoć, substancje chemiczne, ale i drgania.

Jakie kleje do aluminium wybrać?

Do wyboru macie różnego rodzaju kleje do aluminium. Możecie postawić na rozpuszczalnikowe, które powodują minimalne rozpuszczenie się materiałów. W następnym etapie owe materiały przenikają się wzajemnie, co pozwala na uzyskanie mocnej spoiny. Bardzo dobrze sprawdzają się też kleje bazujące na żywicach polimerowych. Będą odpowiednie wszędzie tam, gdzie wymagane jest uzyskanie niezwykle mocnej, odpornej na uszkodzenia spoiny. Ciekawym wyborem są kleje mieszane, które rzeczywiście łączą właściwości klejów żywicznych i rozpuszczalnikowych.

Kleje do aluminium możemy także podzielić ze względu na formułę. I tutaj do wyboru są kleje jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Zasadniczo niewiele różnią się od siebie poza faktem, że kleje dwuskładnikowe do aluminium wymagają zmieszania dwóch składników i zachowania przy tym właściwych proporcji. W jednej tubce znajduje się klej na bazie żywicy, a w drugiej utwardzacz.

Kleje do aluminium – dlaczego kleje poliuretanowe uznawane są za uniwersalne?

Oczywiście musimy wspomnieć, jak dużą rolę odgrywają kleje poliuretanowe. Można określić je mianem uniwersalnych. Nadają się do klejenia aluminium, ale też połączenia aluminium z innymi materiałami. Dzięki nim możecie naprawić w domu łatwo i szybko wszystkie elementy metalowe, choćby obudowę z ekspresu czy nawet pęknięty karnisz. Każdą pracę trzeba rozpocząć od oczyszczenia powierzchni, a dopiero potem można przejść już do prac właściwych. Pełne wiązanie uzyskuje się dopiero po 24 godzinach, ale z drugiej strony to wiązanie jest naprawdę mocne. Za pomocą takich klejów możecie też kleić elementy silnika, rzecz jasna pod warunkiem, że znacie się na takich naprawach.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze