poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBudowaKolumny CFA – zalety, zastosowanie

Kolumny CFA – zalety, zastosowanie

W ostatnich latach coraz częściej stosowaną technologią są pale CFA. To nie tylko doskonała metoda wzmocnienia, stosowana w niemal każdych warunkach gruntowych, lecz także zdecydowanie niższy koszt niż w przypadku innych rozwiązań. Jakie są zalety kolumn betonowych CFA? Gdzie najczęściej wykorzystuje się technologię?

Kolumny CFA – co to takiego?

Kolumny CFA (Continous Flight Auger) wykonuje się przy użyciu specjalnego świdra ślimakowego. To właśnie za jego pomocą wwierca się w grunt na określoną głębokość. Innowacyjność technologii opiera się w ogromnej mierze na konstrukcji ww. świdra. W centralnej części komponentu umieszczony jest przewód rdzeniowy, który jest zamknięty w trakcie pogrążania, a podczas podciągania otwarty. Świder wkręcając się w grunt, rozpycha go na boki, częściowo zagęszczając. Duże znaczenie ma również sama mieszanka betonowa, która musi charakteryzować się odpowiednią konsystencją i kruszywem, a także dobrze wypełniać obszar pod świdrem. Pompowanie betonu pod ciśnieniem 200 ÷ 600 kPa oraz prędkość podciągania sprawiają, że otwór jest statyczny.

Opisaną technologię stosuje się zwykle jako palowanie CFA. Co to oznacza? Że po wypełnieniu otworu mieszanką, wprowadza się specjalne zbrojenie, a następnie formuje trzon kolumny. Przy czym powstały podczas procesu naddatek, usuwa się razem z urobkiem wyniesionym na świdrze.

Kolumny betonowe CFA – zastosowanie

Pale CFA są na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że po opisaną powyżej metodę można sięgnąć w przypadku niemal wszystkich gruntów. Bardzo często kolumny betonowe CFA wykorzystuje się do przewiercania podłoża niespoistego (zagęszczony piasek) i spoistego (półzwarta glina), a także:

  • obiektów przemysłowych, kubaturowych, inżynierskich i hydrotechnicznych,
  • obiektów wielkopowierzchniowych,
  • pod nasypami drogowymi.

Unika się jednak stosowania tej metody w przypadku gruntów o dużej wilgotności.

Zalety kolumn betonowych CFA

Kolumny betonowe CFA mają mnóstwo zalet. To metoda przyjazna środowisku naturalnemu. Można ją stosować w miejscach zabudowanych, mimo bliskiego położenia obiektów budowlanych, ponieważ nie generuje hałasu oraz nie wytwarza żadnych wibracji w trakcie wykonywania prac. Użycie technologii pozwala pokonać duże opory w gruncie, a także zwiększa nośność. To również brak konieczności stosowania mieszanki stabilizującej.

Kolumny betonowe CFA – Menard

Menard to zespół doświadczonych ekspertów, którzy od wielu lat specjalizują się we wzmacniania gruntów oraz remediacji zanieczyszczonych obszarów. Podczas realizacji zleceń redukują emisję dwutlenku węgla, wykorzystują jak najmniejszą ilość materiałów i energii. Jednym z obszarów działalności firmy jest technologia kolumn betonowych CFA. Przeprowadzane prace są skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Dlaczego warto zdecydować się na skorzystanie z usług Menard? To gwarancja korzystnej ceny oraz rzetelnie i terminowo wykonanego zlecenia. Na przestrzeni lat firma zrealizowała tysiące kontraktów, zdobywając doświadczenie niezbędne w branży. Dzięki temu zespół ekspertów jest w stanie dobrać najlepsze rozwiązania geotechniczne do danego podłoża.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze