poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaAranżacja wnętrzaAranżacja kuchniKuchnia dwurzędowa – jak ją zaaranżować? Odpowiadamy!

Kuchnia dwurzędowa – jak ją zaaranżować? Odpowiadamy!

Układ kuchni stanowi nie tylko kwestię estetyczną, lecz przede wszystkim praktyczną – w końcu jest to miejsce użytkowe w mieszkaniu, a dodatkowo bardzo często uczęszczane. Dlatego wypracowanie właściwej aranżacji kuchni to nie lada wyzwanie. Aby właściwie zaprojektować tę przestrzeń, by cieszyła oko i była funkcjonalna, warto poznać zasady aranżacji kuchni dwurzędowej. W tym artykule postaramy się przedstawić argumenty przemawiające za stworzeniem kuchni dwurzędowej oraz podpowiemy, co zrobić, by korzystanie z niej było czystą przyjemnością.

Kuchnia dwurzędowa – czym jest?

Istnieje kilka pojęć, opisujących ten sam układ mebli w kuchni – mowa tu o kuchni dwuliniowej oraz równoległej. Wszystkie nazwy tego rodzaju aranżacji odnoszą się do tego samego: chodzi o charakterystyczne rozmieszczenie mebli i urządzeń, w którym występuje pas ruchu, czyli niezagospodarowanej przestrzeni, służący do łatwego przemieszczania się, natomiast z dwóch jego stron znajdują się dwie zabudowane ściany lub jedna zabudowana ściana i wyspa użytkowa.

Kuchnia dwurzędowa – czym jest

Kuchnia dwurzędowa – na jaki rodzaj się zdecydować?

Aranżacja kuchni powinna przede wszystkim być praktyczna i spełniać oczekiwania jej użytkowników. Należy zwrócić uwagę, aby kuchnia była właściwie dopasowana do metrażu mieszkania – tak, by zagospodarować wystarczającą ilość przestrzeni do swobodnego, codziennego funkcjonowania.

Pomieszczenie o niewielkiej powierzchni, często spotykane w polskich mieszkaniach, niestety wyklucza możliwość stworzenia kuchni dwurzędowej z wyspą. Wyspa jest miejscem wymagającym znacznej przestrzeni, często także otwartej – włączonej do części salonowej mieszkania. Choć wyspa to rozwiązanie wysoce estetyczne, kojarzące się z luksusem, programami kulinarnymi i wygodą użytkowania, pamiętajmy, że nie zawsze się sprawdzi, a zwłaszcza w ciasnych mieszkaniach z wyraźnie wydzieloną częścią kuchenną. Jednak dysponując dużą powierzchnią, warto rozważyć aranżację kuchni z wyspą – gotowanie przy niej to czysta przyjemność i wygoda.

Małe kuchnie, jak również te oddzielone ścianami od innych pomieszczeń, warto zabudować dwuliniowo z wykorzystaniem mebli przymocowanych do ścian. Takie rozwiązanie pozwoli na maksymalne i wielopoziomowe zagospodarowanie powierzchni i stworzenie znacznej przestrzeni do przechowywania akcesoriów kuchennych i żywności. Ergonomia kuchni to w końcu najważniejsza jej cecha, warto więc dążyć do wdrożenia jak największej ilości praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań.

Kuchnia dwurzędowa – jakie są jej zalety?

Kuchnia dwuliniowa to jedno z najwygodniejszych rozwiązań. Pozwala doskonale zagospodarować każdą przestrzeń, nawet w małych czy wąskich przestrzeniach. Równoległe blaty kuchenne, dostępne z dwóch stron, zapewniają dużo miejsca do przygotowywania potraw; umożliwiają też wygodne przechowywanie akcesoriów gospodarstwa domowego. 

Niewątpliwą jej zaletą jest również możliwość stworzenia funkcjonalnych i indywidualnie dopasowanych rozwiązań w zakresie ustawienia dużych sprzętów, takich jak lodówka, kuchenka czy piekarnik i zlew – dwuliniowe blaty dają w tym zakresie dużą elastyczność. Kuchnie dwuliniowe także często eliminują konieczność tworzenia na wymiar mebli narożnych, co nieco redukuje koszty idące za aranżacją kuchni dwurzędowych. Projekty mogą uwzględnić również wprowadzenie szeregu rzadziej spotykanych w mieszkaniach i domach rozwiązań, takich jak jadalnia wydzielona z części pomieszczenia, czy stworzenie baru z lodówką na wino albo barku, w którym wyeksponujemy eleganckie szkło.

Kuchnia dwurzędowa – jakie są jej zalety

Kuchnia dwurzędowa a ergonomia gotowania

Podczas projektowania kuchni o charakterze dwuliniowym, należy mieć na uwadze zachowanie standardowego trójkąta roboczego, czyli najważniejszej wytyczne w zakresie ergonomii kuchni. Pojęcie trójkąta roboczego określa właściwe odległości pomiędzy głównymi sprzętami użytkowymi – lodówką, płytą grzewczą lub piekarnikiem i zlewem. By wygodnie korzystać z kuchni, warto zapewnić około 120-270 cm wolnej przestrzeni między lodówką a urządzeniami grzewczymi, natomiast między zlewem kuchennym a kuchenką bądź piekarnikiem oraz lodówką warto zachować w granicach 120-210 cm przerwy.

Podczas ustawiania sprzętów w kuchni dwuliniowej warto wziąć pod uwagę prawo- lub leworęczność osoby, która przede wszystkim będzie korzystała z tego pomieszczenia. Warto także zastanowić się, w jakiej kolejności będziemy sięgać po dane produkty, a także, w jaki sposób zazwyczaj poruszamy się po niej, np. podczas przyrządzania posiłków. Naturalnie, osoby praworęczne będą preferowały inny układ sprzętów niż użytkownicy leworęczni.

Podczas tworzenia projektu kuchni dwuliniowej, zawsze warto uwzględnić w nim wolną przestrzeń pomiędzy równoległymi blatami roboczymi. Ma to znaczenie szczególnie w przestrzeniach o niewielkim metrażu. By swobodnie gotować i łatwo przemieszczać się po kuchni, należy uwzględnić minimum 120 cm odstępu między równoległymi blatami. Pozwoli to na komfortowe sięganie po produkty, a także zapewni swobodny dostęp do szafek i szuflad.

Chcąc zaaranżować wymarzoną kuchnię, możemy skorzystać z Platformy Woodlove.to, na której znajdziemy niezbędną pomoc i niezbędne inspiracje.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze