poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaSponsorowaneCzy warto inwestować w nieruchomości komercyjne?

Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne?

Otwierasz nową firmę? A może rozkręcasz już istniejący biznes? Niemalże każdy przedsiębiorca staje przed dylematem: otworzyć działalność z siedzibą we własnym mieszkaniu, czy jednak zainwestować w kupno lub wynajem lokalu pod działalność. Oczywiście wszystko zależeć będzie od charakteru działalności i potrzeb przedsiębiorcy.

Nieruchomości komercyjne

Jeśli posiadasz jednoosobową działalność i wykonujesz np. drobne remonty, to raczej nie będziesz potrzebował biura czy magazynu, a na kilka narzędzi czy segregatorów z dokumentami znajdziesz miejsce w swoim mieszkaniu, czy garażu. Jeśli jednak planujesz otworzyć wypożyczalnię sprzętu budowlanego czy sklep oferujący drzwi lub okna, musisz posiadać dużą przestrzeń użytkową, na której będziesz mógł zaprezentować swój towar. To właśnie wtedy przydają się tzw. nieruchomości komercyjne, czyli lokal, budynek przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej.

Lokalami komercyjnymi możesz także zainteresować się, jeśli chcesz zainwestować środki finansowe w nieruchomości. Zamiast zakupu mieszkania na wynajem, można zainwestować podobne środki w nieruchomości komercyjne, które można wynajmować firmom i czerpać z tego zyski. A popyt na takie powierzchnie jest ogromny.

Rodzaje nieruchomości komercyjnych

Rodzaje nieruchomości komercyjnych

Do nieruchomości komercyjnych zaliczamy:

  • Nieruchomości biurowe- powierzchnie biurowe
  • Nieruchomości usługowe- z przeznaczeniem na działalność usługową, gastronomiczną, zazwyczaj umiejscowione w centrum miast, w dobrej lokalizacji
  • Nieruchomości handlowe- lokale, w których prowadzona jest działalność handlowa, sprzedaż produktów, sklepy wielko powierzchniowe, galerie handlowe czy parki handlowe skupiające wielu najemców z różnych branż
  • Magazyny- powierzchnie, na których firmy przechowują surowce czy produkty, zazwyczaj na obrzeżach miast
  • Hale produkcyjne- zlokalizowane zazwyczaj na przedmieściach, przeznaczone pod działalność produkcyjną
  • Działki pod zabudowę komercyjną- czyli działka na której powstaną nieruchomości komercyjne

Nieruchomości komercyjne z reguły są niezamieszkałe, choć istnieją również budynki typu mixed-use gdzie np. na piętrze znajdują się lokale mieszkalne, a na parterze lokale usługowe czy biura. Popularne jest także łączenie centrów handlowych z obiektami hotelowymi.

Wynajem czy zakup?

To zależy od potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli dysponujemy dużymi zasobami finansowymi, sprawa jest prosta: zakup. Jeżeli inwestycja miałaby być na kredyt, to trzeba wziąć pod uwagę naszą zdolność kredytową, a także obecną sytuację gospodarczą. Jeżeli jednak nasze finanse są niezachwiane i stabilne, to z biznesowego punktu widzenia oczywiste jest, że lepiej jest płacić ratę kredytu niż koszty najmu w podobnej kwocie.

Zakupiony obiekt może wtedy służyć, jako miejsce do prowadzenia własnej działalności gospodarczej albo, jako inwestycja, która będzie przynosić comiesięczny zysk z tytułu wynajmu. Na wynajem powinny zdecydować się firmy dopiero rozpoczynające swoją działalność, niestabilne, z niewielkimi możliwościami finansowymi. Takie biznesy zazwyczaj muszą być elastyczne, wiec wynajem lokalu komercyjnego będzie dla nich bardziej opłacalne. W razie problemów można zamienić wynajmowany lokal na inny, w lepszej lokalizacji.

Gdzie znaleźć idealną nieruchomość komercyjną

Gdzie znaleźć idealną nieruchomość komercyjną?

Bez względu na to, czy jesteś zdecydowany na zakup, czy rozważasz tylko wynajem lokalu komercyjnego, warto skorzystać z usług dobrej firmy doradczej specjalizującej w tego typu nieruchomościach. Nie ważny jest przecież tylko sam budynek, ale także odpowiednia lokalizacja, układ pomieszczeń, różnego rodzaju udogodnienia, środowisko pracy, dostęp do parkingu czy wymogi sanitarne lub inne wytyczne, które trzeba spełnić, by prowadzić daną działalność. Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach, więc bez odpowiedniej wiedzy i rozeznania, trudno będzie zrobić to na własną rękę. Różne branże będą miały różne potrzeby. Doświadczeni doradcy znają dobrze rynek i pomogą znaleźć idealną nieruchomość komercyjną, która spełni twoje oczekiwania.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze