czwartek, 24 kwietnia, 2025
Strona głównaInstalacjeInstalacja centralnego ogrzewaniaOgrzewanie domu, które pomaga oszczędzać

Ogrzewanie domu, które pomaga oszczędzać

Ogrzewanie domu niezależnie od zainstalowanego źródła ciepła powinno zapewniać nam komfortową temperaturę przez całą zimę. Zdarzają się sytuacje, w których zmuszeni jesteśmy obniżyć zadaną temperaturę, co oczywiście odbija się na naszym komforcie. Jednym z czynników wpływających na konieczność oszczędzania na ogrzewaniu są obecnie wysokie rachunki za prąd, gaz czy węgiel. Kominek stanowiący dodatkowe źródło ogrzewania skutecznie pomoże nam dogrzać mieszkanie i obniżyć rachunki. 

Jakie ogrzewanie domu wybrać

Jak wiadomo, nie ma rzeczy idealnych. To samo tyczy się źródeł ciepła i ogrzewania w naszych domach. Kilka lat temu wybór ogrzewania nie stanowił wielkiego problemu, ponieważ zarówno piece węglowe, jak i gazowe były stosunkowo tanie w eksploatacji. Ci, którzy zdecydowali się na ogrzewanie węglem lub gazem ziemnym mogli liczyć na komfortową temperaturę przy niskich rachunkach za gaz czy za węgiel.

Różnica cenowa pomiędzy węglem a gazem nie była zbyt duża, choć użytkowanie kotła gazowego jest nieco droższe. Przekłada się to jednak na komfort użytkowania. W piecu węglowym trzeba rozpalić, konieczne jest dokładanie opału, jeśli piec nie jest wyposażony w podajnik. W piecu węglowym trzeba również pilnować temperatury oraz systematycznie go czyścić i wynosić popiół. Korzystając z kotłów gazowych, nie mamy tego problemu. Ustawiamy temperaturę na termostacie pokojowym i na tym się nasza rola kończy. Jedyna rzecz, o jaką musimy zadbać to coroczne serwisowanie kotła.

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Obecnie w dobie inflacji ceny zarówno gazu, węgla, jak i innych źródeł energii i ciepła znacznie poszły w górę. Koszty ogrzewania stały się kilkukrotnie wyższe niż jeszcze kilka lat temu. Daje nam to spory dylemat, jakie ogrzewanie do naszego domu powinniśmy wybrać. Co będzie opłacalne, zapewni komfortowe warunki cieplne i nie zrujnuje naszego budżetu domowego?

Z jednej strony zakup kotła gazowego lub pieca węglowego nie wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Piece tego typu kupimy już za kilka tysięcy złotych. Jest to mały koszt w porównaniu z pompami ciepła czy instalacjami fotowoltaicznymi i solarnymi, na które stać niewiele osób. Patrząc jednak w przyszłość, inwestycja w droższe źródło ciepła może być bardziej opłacalna. Obecnie nie mamy pewności czy cena węgla jeszcze nie wzrośnie oraz, czy będzie on dostępny dla każdego. Nie wiemy także, czy nie zabraknie gazu lub że jego cena nie podskoczy o kilkaset procent. 

Biorąc pod uwagę te czynniki, wniosek nasuwa się jeden, inwestycja w droższe ogrzewanie, bardziej idealne będzie mniej obciążała nasz portfel. Pomimo niekorzystnych zmian w programie prosumenckim chętnych na inwestycje w OZE nie brakuje. Instalacja fotowoltaiczna w połączeniu z pompą ciepła jest dużym wydatkiem, jednak zapewni nam bezpieczeństwo, komfort i bardzo niskie rachunki, jeśli oczywiście instalacja będzie odpowiednio dobrana do ogrzewanej powierzchni.

Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym, które pozyskuje i transportuje energię cieplną z otoczenia domu do jego wnętrza. Pompy ciepła nie emitują żadnych spalin, a do ich działania potrzebna jest energia elektryczna. To ile prądu zużyje pompa ciepła, uzależnione jest od jej mocy, rodzaju pompy (pompa, gruntowa, wodna lub powietrzna) i instalacji, jaka jest wykonana w danym budynku. Montaż pompy ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną okazuje się naprawdę oszczędna.  Tego typu instalacje grzewcze są całkowicie bezobsługowe. Jedyne co musimy zrobić to nastawić temperaturę, jaka nas interesuje.

Najszybszym i najtańszym rozwiązaniem są pompy powietrzne.

Ogrzewanie domu kominkiem

Kominki montowane zarówno w starych domach, jak i tych nowo wybudowanych służą głównie jako ozdoba. Palimy w nich okazjonalnie, w święta, weekendy lub przy spotkaniach rodzinnych, lub ze znajomymi. Nie wszyscy jednak lubią to rozwiązanie, ponieważ jakkolwiek by było, kominek trochę brudzi. Pomimo tego ci, którzy posiadają kominek w swoim domu, nie muszą martwić się o opał. Drewna i brykietu nie zabraknie, chociaż jest znacznie droższy niż w ubiegłych latach.

Kominek nie może stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu, chyba że wyposażony jest w płaszcz wodny. Tego typu instalacja jest droższa od zwykłego wkładu kominkowego. W takiej sytuacji ciepło rozprowadzane jest równomiernie po wszystkich pomieszczeniach za pośrednictwem ogrzanej wody. Minimalizujemy w ten sposób straty energii. 

W przypadku zwykłych wkładów kominkowych nagrzewamy jedynie pomieszczenie, w którym znajduje się kominek. Stosując zwykłe wkłady kominowe wato zastanowić się nad DGP- czyli dystrybucją gorącego powietrza. Za pomocą specjalnych, aluminiowych, izolowanych i giętkich przewodów transportujemy nagrzane przez kominek powietrze do pozostałych pomieszczeń. Nawet tych najbardziej oddalonych. Nadmuchiwane za pomocą wentylatora ciepłe powietrze nagrzewa pomieszczenie. System ten nie jest tak wydajny jak w przypadku kominka z płaszczem wodnym. Aby pomieszczenia nagrzały się do wyższej temperatury, kominek i cały system DGP, muszą długo pracować. Dlatego do zwykłych wkładów kominkowych wymagane jest inne — główne źródło ciepła, ponieważ kominek w tym wypadku jest traktowany jako dodatek.

Najczęściej kominki bez płaszcza wodnego łączy się z kotłami gazowymi. W momencie kiedy przestajemy palić, uruchamia się kocioł gazowy, który podtrzymuje komfortową temperaturę w domu.

O czym należy pamiętać, korzystając z kominka:

Kominek jak każde inne urządzenie z paleniskiem wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Ten z kolei musi być szczelny i drożny. Prawo budowlane mówi, że konieczne są okresowe coroczne kontrole przewodów kominowych. Brak kontroli kominiarskiej jest wykroczeniem i bez aktualnego zaświadczenia możemy dostać karę grzywny. W przypadku pożaru lub zatrucia tlenkiem węgla brak zaświadczenia kominiarskiego może spowodować sytuację, że nie otrzymamy żadnych pieniędzy z ubezpieczenia. Przewody kominowe, przez które odprowadzane są spaliny, powinny być czyszczone przynajmniej raz w roku. Najlepiej przed i po zakończeniu sezonu grzewczego.

Zobacz również pozostałe wpisy w kategorii Instalacje.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom - Prace w ogrodzie. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze