Gaz ziemny jest bardzo chętnie wybierany przez właścicieli domów jednorodzinnych, ponieważ ma zastosowanie nie tylko do ogrzewania, ale także do podgrzewania wody oraz gotowania. Cechuje się wysoką sprawnością energetyczną oraz komfortowym, praktycznie bezobsługowym użytkowaniem. Aby z niego korzystać, musimy przyłączyć się do sieci. Jak wyglądają formalności i ile to kosztuje przyłącze gazowe?
Przyłącze gazowe – krok po kroku
Aby zacząć korzystać z gazu w domu, musimy zadbać o przyłącze gazowe oraz instalację gazową wewnątrz budynku. Co to jest przyłącze gazowe? To odcinek sieci od gazociągu zasilającego do armatury odcinającej, służący do przyłączenia do sieci podmiotu przyłączanego, np. domu lub budynku firmy.
Jak wygląda wykonanie przyłącza gazowego krok po kroku? Musimy zacząć od sprawdzenia, czy do naszej nieruchomości istnieje możliwość doprowadzenia gazu. Konieczne będzie również złożenie szeregu dokumentów. Formalności jest sporo, jednak większość firm sprzedających gaz, dysponując pełnomocnictwem, większość z nich wykona za nas.
Co należy zrobić i w jakiej kolejności?
- Złożyć wniosek o określenie warunków technicznych przyłączenia do gazociągu.
Gdzie możemy złożyć wniosek o przyłącze gazowe? Należy udać się do biura obsługi klienta firmy gazowej. Tam uzyskamy wszelkie niezbędne informacje o kolejnych krokach. - Zawarcie umowy na realizację przyłącza (czasami można ją podpisać elektronicznie).
- Wykonanie projektu przyłącza oraz instalacji gazowej wewnętrznej.
- Budowa instalacji: przyłącza oraz instalacji gazowej w budynku.
Do właściciela nieruchomości należy znalezienie wykonawcy instalacji wewnętrznej, za zaprojektowanie i wykonanie przyłącza odpowiada firma dostarczająca gaz. - Odbiór instalacji gazowej zewnętrznej i montaż gazomierza.
- Zawarcie umowy na dostarczanie gazu.
- Odbiór instalacji wewnętrznej.
- Zgłoszenie gotowości instalacji do jej napełnienia gazem.
- Opłacenie faktury za wykonanie przyłącza.
Ile kosztuje podłączenie gazu do domu?
Jeżeli chcemy podłączyć dom do sieci gazowej, musimy pomyśleć o tym dużo wcześniej: formalności oraz czas realizacji przyłącza gazowego zajmą od 6 do 8 miesięcy. Wiemy, ile zajmą formalności związane z przyłączem gazowym, jaka będzie jego cena? Ile kosztuje podłączenie gazu? To, ile kosztuje przyłącze gazowe, jest ściśle powiązane z odległością: zapłacimy więcej, jeżeli nasza nieruchomość będzie leżała dalej od gazociągu.
Pamiętajmy, że konkretną kwotę, jaką zapłacimy za wykonanie przyłącza, możemy poznać dopiero podczas podpisywania umowy. Ile kosztuje przyłącze gazu? Jego cena to ok. 2 800 brutto za przyłącze do 15 m i ewentualnie opłata za kolejne metry instalacji w wysokości około 100 zł za metr. Podczas wykonywania prac może się okazać, że długość przyłącza gazowego i jego koszt wzrośnie. Podłączenie gazu do domu to także koszty wykonania instalacji gazowej wewnętrznej, doprowadzającej paliwo gazowe do kotła gazowego w domu. Za wykonanie instalacji wewnątrz zapłacimy kilka do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od stopnia jej skomplikowania i wielkości. Podsumowując, podłączenie gazu do domu to średni koszt w wysokości kilkunastu tysięcy zł.
Gaz dla firmy – przyłączenie do sieci gazowej
Wiele osób zastanawia się, czy gaz dla firm jest droższy? Ile kosztuje gaz dla firm? Czy gaz ziemny w firmie to dobre rozwiązanie? Cena gazu ziemnego dla firm jest uzależniona od cen tego surowca notowanych na giełdzie, na które wpływa m.in. sytuacja polityczna. Dodatkowo gaz ziemny nie jest objęty limitem ceny dla przedsiębiorców. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku firm jest zawarcie długoterminowego kontraktu, który będzie charakteryzował się przewidywalnymi cenami. Będą one wyższe niż ceny bieżące, jednak w dłuższej perspektywie bardzo atrakcyjne, z powodu stałej ceny. Oszczędności przyniesie również zmiana sprzedawcy gazu, na oferującego niższą stawkę za kWh.
Jak wyglądają formalności, jeśli chcemy korzystać z gazu dla naszej firmy? Cały proces przyłączenia do sieci gazowej składa się z kilku etapów i jest podobny do postępowania opisanego w przypadku osób prywatnych. Obejmuje on: złożenie wniosku o przyłącze gazowe, podpisanie umowy o przyłączenie do sieci gazowej, zaprojektowanie przyłącza i instalacji wewnętrznej, a następnie jej uruchomienie. W przypadku podłączenia gazu do firmy konieczne będzie okazanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS.
Zalety ogrzewania gazem ziemnym sprawiają, że wiele osób decyduje się na wybór tej technologii. Także wiele firm stawia na wykorzystanie gazu ziemnego. Przyłączenie domu bądź firmy do sieci gazowej wymaga dopilnowania kilku rzeczy, jednak nie bójmy się formalności. Większość z nim leży po stronie firmy, która jest naszym dostawcą gazu.