poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaAranżacja wnętrzaAranżacja balkonuBalkon od południa? Są kwiaty, które to kochają!

Balkon od południa? Są kwiaty, które to kochają!

Kolorowe letnie balkony i parapety wyglądające jak eleganckie kwietne galerie to marzenie każdego. Ale warunki na nich panujące nie zawsze są odpowiednie dla klasycznych, obficie kwitnących roślin, które tworzą efekt kolorowej, letniej kaskady. Przy projektowaniu balkonów położonych od południowej strony potrzebne jest specjalne podejście do aranżacji i doboru roślin.

Balkony od strony południowej są pełne słońca prawie przez cały dzień. Jeśli miejsca jest wystarczająco dużo, warto zatem zainwestować w leżak i można czuć się jak letniej plaży. Milej odpoczywa się w przyjemnym otoczeniu kwiatów i zieleni. Rośliny, które kochają i lgną do słońca to przede wszystkim oleandry, lawenda i hibiskus. Małe drzewka oliwne, petunie i pelargonie to również doskonały wybór na balkon od strony południowej. Jeśli zależy nam na większych okazach zieleni w doniczce, zaleca się zasadzenie bugenwilli, lantany lub cynii Stokrotki morskie i mchowiec to kolejne rośliny balkonowe, które radzą sobie z krótkimi okresami suszy.

Rośliny na słoneczne balkony

Balkony południowe charakteryzują się tym, że panująca na nich temperatura wykracza poza zakres komfortowy dla roślin doniczkowych. Upał i palące słońce są nie do zniesienia dla większości nasadzeń. Ziemia umieszczona na balkonie, gdzie jest za dużo słońca, wysycha w ciągu kilku minut, a samo obfite podlewanie wczesnym rankiem lub wieczorem nie wystarczy. Południowe balkony są odpowiednie tylko dla roślin o soczystych liściach, które mogą przechowywać wodę i odporne na suszę rośliny południowe.

 Dwaj najlepsi kandydaci do zagospodarowania takiego balkonu to kermek vel statice i portulaka. Są one w stanie walczyć zarówno z upałem, słońcem i suszą. Również nadspodziewanie dobrze na południowych balkonach dobrze prezentują się jednoroczne pnącza ogrodowe, takie jak groszek pachnący, nasturcja czy egzotyczna tunbergia. Spośród roślin kwitnących tylko pelargonie, szałwia musująca, ageratum-żeniszek meksykański, goździki, floks Drummonda, matthiola radzą sobie ze słońcem. Pomimo odporności na warunki mimo wszystko, aby zachować atrakcyjność tej zieleni, trzeba zintensyfikować pielęgnację. Z pokoi można tu przywieźć kaktusy, draceny, laury, jukę, aloes i agawę.

Balkon od południa

Pielęgnacja roślina na południowym balkonie

Kwiaty rosnące w doniczce na południowym balkonie czy loggii wymagają większej pielęgnacji. 

Oto, na co należy zwrócić uwagę uprawiając kwiaty na słonecznym balkonie:

  • Regularne nawożenie rośliny. W ciągu pierwszych 30-40 dni po przesadzeniu sadzonek do stałego miejsca optymalne jest nawożenie raz na 2 tygodnie, następnie należy zwiększyć częstotliwość. 
  • Systematyczne podlewanie. Nie należy dopuszczać do całkowitego wyschnięcia, a jednocześnie nie należy dopuszczać do nadmiernego podlewania, co niekorzystnie wpłynie na kondycję rośliny. Do nawadniania najlepiej używać wyłącznie osiadłej, czystej wody. 
  • Na zewnątrz wywieszamy skrzynki balkonowe z kwitnącymi petuniami lub nagietkami, a w środku można umieść doniczki z większymi kwiatami.
  • Regularnie sprawdzajmy rośliny pod kątem szkodników, gdyż poza mieszkaniem są bardziej narażone na choroby i inwazję szkodników.
  • Usuwajmy zwiędłe pąki, wysuszone kwiaty i liście na czas i co pozwoli uformować kwiaty tak, aby zachować estetyczny wygląd.
  • Warto połączyć kilka rodzajów roślin w jednej donicy. Połączone kompozycje wyglądają bardziej okazale. 

Pozytywne emocje można znaleźć również w małych rzeczach. Filiżanka herbaty na udekorowanym kwiatami, słonecznym balkonie daje poczucie harmonii i spokoju. A więcej o roślinach idealnych na południowy balkon znajdziecie na stronie Poradnika: http://poradnikogrodniczy.pl/kwiaty-na-sloneczny-balkon.php.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze