poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaRemontMalowanieCena za malowanie ścian- ile trzeba zapłacić za usługę?

Cena za malowanie ścian- ile trzeba zapłacić za usługę?

Jednym z najlepszych i najszybszych sposobów na zmianę wystroju mieszkania lub jego odświeżenie jest zmiana kolorów ścian. Cena za malowanie ścin w połączeniu z pracami przygotowawczymi może okazać się zaskakująco wysoka, dlatego coraz więcej osób decyduje się na samodzielny remont, aby zaoszczędzić nawet kilka tysięcy. Pomimo tego, że malowanie może wydawać się proste, to trzeba trzymać się pewnych zasad, żeby efekt był taki, jakiego oczekujemy. Cennik malarski jest bardzo zróżnicowany, a na koszt malowania ścian wpływa bardzo wiele czynników. Zobacz, jaka jest cena za malowanie ścian i od czego tak naprawdę zależy.

Cena za malowanie ścian, od czego zależy?

Zobacz, od czego uzależniona jest cena malowania ścian i sufitów.

Cena za malowanie, a lokalizacja — województwo

Duży wpływ na cenę malowania ma lokalizacja. Cennik malarski uzależniony jest w dużej mierze od województwa. Szacuje się, że najdrożej za malowanie zapłacimy w województwie: małopolskim, wielkopolskim i mazowieckim.

To ile za metr pomalowania ścian trzeba zapłacić w danym regionie, najlepiej jest sprawdzić na stronach lokalnych firm. Sprawdzając ceny w ten sposób, upewnij się, czy jest to cena całkowita, czy trzeba doliczyć jeszcze koszt przygotowania powierzchni. Czasem zdarza się, że firmy podają cenę za samo malowanie, a za przygotowanie ścian, gruntowanie i zabezpieczenie powierzchni liczą sobie dodatkowo. Czasami informują o tym fakcie dopiero po zakończeniu prac. Wtedy może okazać się, że cena jest dwukrotnie wyższa.

Cena za malowanie, a konkurencja w danym rejonie

Na koszt malowania ścian może mieć wpływ również konkurencja w danym regionie. Jeśli w Twojej okolicy jest dużo firm świadczących usługi remontowe, w tym również prace malarskie, jest duża szansa, że zapłacisz dużo mnie. Firmy konkurujące ze sobą obniżają ceny, żeby przyciągnąć klientów do siebie. Jest taka możliwość, jednak to nie gwarantuje niskiej ceny. Jeżeli w danej okolicy będzie jeden czy dwóch fachowców od malowania ceny będą wyższe niż średnie.

Koszt malowania, a stan, w jakim są ściany

Cena za malowanie bez wątpienia uzależniona jest również od stanu, w jakim znajdują się ściany. Jeśli mieszkanie jest nowe i nie było jeszcze malowane, to cena będzie inna niż w przypadku ścian w zamieszkanym już budynku. Malowane ściany, z kilkoma warstwami farby z reguły trzeba dobrze przygotować. Oczyścić, uzupełnić ubytki, czasem zdrapać warstwę farby, wzmocnić starą strukturę powierzchni, a nawet co często się zdarza w starych domach, powierzchnię ścian trzeba umyć.

Cena malowania ścian, a rodzaj malowanej powierzchni

Rodzaj malowanej powierzchni także w wielu sytuacjach ma wpływ na cenę malowania. Powierzchnie nierówne, malowane farbą o wysokim połysku, powierzchnie strukturalne lub płytki, cena ich pomalowania z pewnością będzie wyższa.

Ilość kolorów, kształt pomieszczenia, a cena za ich malowanie

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który ma duży wpływ na cenę malowania, jest ilość malowanych kolorów. Jeśli zażyczysz sobie ścianę w dwóch- trzech kolorach, oddzielające pasy pod sufitem i między ścianami, ozdobne pasy i inne nietypowe rozwiązania, to cena malowania będzie większa. Inaczej maluje się wszystkie ściany w jednym kolorze, a inaczej w kilku. Głównym czynnikiem jest tutaj czas, który znacznie się wydłuża oraz trudność w postaci odpowiedniego oddzielenia kolorów.

Rodzaj farby, a koszt pomalowania ścian

Jeśli zdecydujesz się na nietypowe rozwiązanie i do pomalowania wybierzesz np. farby olejne, to cena znowu wzrośnie. Takimi farbami maluje się inaczej, a dodatkowo okropnie śmierdzą.

Trudniej również maluje się farbami lateksowymi z dodatkiem sylikonu lub lateksu. W tym przypadku trudność polega na odpowiednim oddzieleniu koloru. Ten typ farby jest elastyczny i tworzy delikatnie gumowatą strukturę na powierzchni ściany. Jeśli w odpowiednim momencie taśma oddzielająca nie zostanie oderwana, to w momencie, kiedy farba podeschnie, odrywając taśmę, oderwany zostanie duży płat farby.

Powierzchnia do pomalowania, a koszt malowania

Wzywając fachowca do niewielkiego pomieszczenia, w którym jest mało metrów do pomalowania, cena może okazać się wysoka w przeliczeniu na metry. Fachowcom nie opłaca się przyjeżdżać do pomalowania np. tylko sufitu o powierzchni 12 m2. Jeśli już przyjadą, to policzą sobie np. 30-40 zł za m2, zamiast 15. Jeśli masz dużo pomieszczeń do pomalowania, to oczywiście negocjuj stawkę. Przy większych powierzchniach zapłacisz mniej za 1 m2 malowania.

Czy metoda malowania wpływa na koszt malowania ścian lub sufitów?

Zdecydowanie tak. Jeśli zażyczysz sobie malowanie pędzlem, bo podoba Ci się taka struktura lub jest to konieczne z racji niejednolitej powierzchni, to za taką usługę zapłacisz ekstra.

Malowanie wałkiem jest najpopularniejsze i najłatwiejsze, więc cena malowania w tym przypadku będzie przeciętna.

Najtaniej zapłacisz za malowanie natryskowe. Dlaczego? Bo to najszybsza metoda. Dużo więcej czasu zajmuje zabezpieczanie innych powierzchni, niż samo malowanie, które w przypadku jednej ściany, trwa dosłownie chwilę. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku nowych domów, gdzie pomieszczenia są puste lub pomieszczeń, w których przewidujemy tylko jeden kolor. W innym przypadku zwiększa się zakres prac np. na oddzielanie kolorów, sufitu itp. Dlatego cena może wzrosnąć.

Kolor malowanej ściany, a cena za jej pomalowanie

Więcej zapłacisz za malowanie ścian w przypadku, kiedy chcesz pomalować ciemne i kolorowe ściany na biało. Przykrywając ciemne i jaskrawe kolory jasnymi farbami, trzeba liczyć się z kilkukrotnym malowaniem. Takich kolorów nie da się przemalować dwoma warstwami. Pojawią się przebarwienia, stara farba będzie przebijała i pojawią się smugi. Ciemnie kolory trzeba malować minimum 3 razy, czasem nawet więcej. W takim wypadku za każde kolejne malowanie, powyżej dwóch warstw, zapłacisz dodatkowo.

Koszt malowania ścian

Całkowity koszt malowania ścian wraz z przygotowaniem powierzchni

  • Średnia cena za malowanie wałkiem waha się w granicach 8,a 15 zł za 1 m2, przy dwukrotnym malowaniu powierzchni.
  • Cena za malowanie natryskowe mieści się w przedziale 4, a 6 zł za 1 m2, przy malowaniu jednym kolorem.
  • Za gruntowanie ścian fachowcy liczą sobie od 3 do 8 zł za 1 m2 powierzchni.
  • Mycie ścian i sufitów oscyluje w przedziale pomiędzy 5, a 12 zł za 1 m2.
  • Drapanie starej farby to koszt w granicach 6, a 8 zł za 1 m2.
  • Za naprawę ubytków zapłacisz pomiędzy 8, a 12 zł za 1 m2.
  • Zabezpieczanie drzwi, okien i mebli kosztuje od 3 do 10 zł za 1 m2.

Jak widzisz koszt malowania, może okazać się znacznie wyższy, niż się tego spodziewasz.

Jak znaleźć fachowca do malowania?

Dobry malarz to taki, który nie tylko zna się na farbach. Fachowiec ma doświadczenie w malowaniu i potrafi dobrać odpowiednie narzędzia do pracy. Dobry malarz, zanim zgodzi się na wykonanie prac i ustali z Tobą cenę, powinien obejrzeć mieszkanie i określić zakres prac. Tego nie da się zrobić przez telefon. Powierzchnie trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy. 

Dobry fachowiec powinien określić stan ściany, obliczyć orientacyjnie ile materiału będzie potrzebne, co należy wykonać i mniej więcej ile to zajmie. Dobremu specjaliście powinno zależeć na jak najlepszym efekcie swojej pracy i na Twoim zadowoleniu, więc powinien pytać Cię o pewne rzeczy i podpowiadać najlepsze rozwiązania.

Cennik malarski podsumowanie

Podane powyżej ceny, są jedynie orientacyjne. Ceny podane są, jako średnie na podstawie znalezionych w sieci cenników budowlanych firm z różnych województw.

Szukając fachowca do malowania mieszkania, porównaj cenniki malarskie w Twojej okolicy. Jeśli ich nie znajdziesz, to zadzwoń do kilku lokalnych firm i dowiedz się, jaka jest aktualna cena za usługi malarskie. Zapytaj również, czy podana cena obejmuje wszystkie prace przygotowawcze, aby później nie było niemiłych niespodzianek. Porównaj ceny różnych firm. Nie sugeruj się tylko niską ceną, poczytaj opinie i popytaj znajomych. Nie musisz skupiać się na szukaniu firmy do pomalowania pomieszczeń, możesz poszukać również wśród prywatnych osób, np. w mediach społecznościowych. Jeśli czujesz się na siłach, możesz samodzielnie pomalować pomieszczenia.

Jeśli chcesz spróbować, przeczytaj mój poradnik odnośnie malowania ścian: Jak malować ściany oraz triki malarskie. Jestem pewien, że sobie poradzisz, to nie jest takie trudne. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Dzięki temu zaoszczędzisz kilka set, a nawet kilka tysięcy zł w domowym budżecie.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze