niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaPoradnikJak naprawić panel podłogowy? Zrób to, profesjonalnie

Jak naprawić panel podłogowy? Zrób to, profesjonalnie

Któż z nas nie ma w swoim domu paneli podłogowych? Zdecydowana większość ma ich, choć trochę. Jednak zdarzają się i tacy, którzy po prostu ich nie lubią. Inni z kolei je uwielbiają i montują również na ścianach.  Panele to świetny sposób na szybkie i estetyczne wykończenie podłogi. Są ładne i przyjemne, wkomponują się praktycznie w każde wnętrze. Co, jeśli zdarzy się mały wypadek, upuścimy coś na podłogę i panel podłogowy zostanie uszkodzony? Nieprzyjemne wgniecenie czy dziura zostanie na środku pomieszczenia, niszcząc piękny efekty aranżacji. W tym artykule Przedstawię Ci kilka porad jak naprawić panel podłogowy.

Jak naprawić panel podłogowy

Uszkodzony panel podłogowy, co zrobić, a czego nie robić?

Uszkodzone panele podłogowe nie tylko wyglądają źle, ale także przeszkadzają w codziennym użytkowaniu. Jeśli zdarzy się, że upuścimy coś na podłogę np. młotek podczas drobnych prac domowych w panelach powstanie wgniecenie, odprysk lub dziura. Nie należy pozostawiać uszkodzonych paneli samym sobie. Zamiast zastawiać uszkodzone miejsce kwiatkiem, czy meblami lepiej po prostu je naprawić. Nie jest to duży koszt, a powstrzyma dalsze uszkodzenia paneli podłogowych.

Jeśli nic nie zrobisz z uszkodzonym panelem i dalej będziesz użytkować taką podłogę, to odprysk może się z czasem powiększać. Wgniecenie wykruszy się i powstanie dziura, a dziura z kolei będzie się powiększała. W uszkodzonym miejscu, gdzie nie ma powłoki ochronnej, do środka panela przedostaje się woda. Niezabezpieczone miejsce uszkodzenia doprowadzi do puchnięcia paneli podłogowego. W takiej sytuacji konieczna będzie wymiana paneli na nowe. Zobacz jak naprawić uszkodzone panele podłogowe.

Jak wymienić panel w środku podłogi

Jak naprawić porysowane panele podłogowe?

Do usunięcia drobnych zarysowań często wystarczy porządne wypolerowane podłogi. Jeśli jednak to nie przyniesie oczekiwanego efektu, warto kupić specjalne pisaki, czy flamastry, którymi zamalujesz rysy. Pisaki skutecznie zamaskują zarysowania, jeśli są one oczywiście powierzchowne, jeśli zarysowania są głębokie, trzeba użyć innej metody, np. masy naprawczej do paneli. Masy naprawcze dostępne są w wielu kolorach, więc spokojnie dobierzesz odpowiedni do swojej podłogi. W sklepach dostępne są również gotowe zestawy naprawcze do paneli, które z pewnością ułatwią Ci renowację i naprawę uszkodzonych powierzchni. Musisz jednak pamiętać, że każdy zestaw ma swoje przeznaczenie i nie może być wykorzystany do wszystkich typów uszkodzeń.

Jak naprawić porysowane panele podłogowe

Jak naprawić dziurę w panelu podłogowym?

Głębokie uszkodzenia, takie jak dziura w panelu podłogowym wymaga już nieco więcej pracy. Dziurę musisz dokładnie wyczyścić z luźnych i odstających elementów. Do naprawy dziury w panelu możesz użyć specjalnego wosku naprawczego, który kupisz w kolorze podobnym do Twojej podłogi. Jest on popularny i dostępny w sklepach, więc kupisz go bez problemu. Wosk wciska się dziurę w celu jej wypełnienia. Następnie dobrze jest użyć kilku kolorów wosku, wymieszać je ze sobą, żeby uzyskać najbardziej podobny odcień w stosunku do koloru podłogi.

 Taka naprawa nie gwarantuje, że dziura będzie niewidoczna. Nawet jeśli idealnie dopasujesz wosk kolorystycznie, to i tak będzie widać miejsce naprawy przynajmniej w minimalnym stopniu. Wosk to dobry sposób na zabezpieczenie i ukrycie uszkodzonych paneli. Dzięki niemu dziura nie będzie tak bardzo widoczna i nie będzie rzucała się w oczy, a sam panel będzie dobrze zabezpieczony przed wodą.

Wszelkie tego typu naprawy są prowizorycznym rozwiązaniem i ukryciem problemu. Profesjonalną naprawą w tym wypadku będzie wymiana panela na nowy, niezależnie, w którym miejscu on się znajduje.

Jak naprawić dziurę w panelu podłogowym

Jak wymienić panel w środku podłogi

Często zdarza się, że naprawa uszkodzonego panela podłogowego jest niemożliwa. Uszkodzenie jest zbyt duże lub podłoga zaczęła puchnąć od wilgoci. Czasem jednak jest tak, że naprawiane miejsce za pomocą mas naprawczych jest widoczne i nie możemy na nie patrzeć. Drażni nasz wzrok, przeszkadza nam i chcemy się go pozbyć. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest wymiana panela na nowy. Zobacz, jak wymienić panel podłogowy w profesjonalny sposób.

Wymiana jednego panela podłogowego, szczególnie na środku podłogi nie jest łatwym zadaniem. Podłoga stanowi jedną całość i składana jest na specjalne zamki, które są delikatne. Jeśli będziesz ostrożny i delikatny, zachowasz spokój i cierpliwość, wymienisz panel bez większych problemów i zniszczeń.

W Internecie jest mnóstwo informacji o tym, że jeśli chcemy wymienić jeden panel podłogowy, to należy go wyciąć. Wyobrażasz sobie taką naprawę? Ja nie do końca. Podłoga składana jest jak puzle na specjalne pióro-wpusty. Na takich łączeniach podłoga tworzy jedną całość, kiedy wytniesz te zamki lub je uszkodzisz, nie dopasujesz panela do pozostałych, nawet przyklejając go klejem. Taka naprawa nie będzie estetyczna i jest przynajmniej nieprofesjonalna.  Panel zamontowany w ten sposób nie będzie odpowiednio połączony z pozostałymi i na pewno będzie się wyróżniał.

Z uwagi na fakt, że panele podłogowe, to podłoga pływająca, czyli nie jest przymocowana w żaden sposób do podłoża, możesz bez problemu ją rozebrać. Rozebranie części podłogi i wymiana uszkodzonego panelu jest najlepszym i najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem. To rozwiązanie dotyczy zarówno paneli laminowanych, jak i winylowych.

Jak wymienić panel podłogowy w 4 krokach?

Jak wymienić panel podłogowy

Wymiana panela podłogowego, od czego zacząć?

Do wymiany panela przydadzą się dwie osoby. We dwoje praca zostanie wykonana szybciej i bezpieczniej. Jeśli nie masz nikogo do pomocy, samemu też sobie poradzisz.

  1. W pierwszej kolejności odkręć listwy przypodłogowe na ścianie, od której rozpoczniesz rozbieranie paneli i na ścianach bocznych. Zdemontowane elementy odłóż w bezpieczne miejsce w takiej kolejności, aby później nie było problemu z ich dopasowaniem. Możesz nawet je ponumerować.
  2. Następnym krokiem jest demontaż podłogi. Nie musisz rozdzielać każdego panela osobno. Demontuj podłogę pasami. Unieś ją delikatnie do góry na całej długości i wysuń powoli z zamków. Postępuj tak z każdą kolejną warstwą, aż dotrzesz do warstwy z uszkodzonym panelem. Wypnij uszkodzony element i zastąp go nowym.
  3. Kolejny krok to montaż. Panele poskładaj z powrotem w całość, wsuwając je w zamki i dobijając je do siebie. Zarówno podczas demontażu, jak i montażu zachowaj ostrożność, żeby nie wyłamać pióro wpustów. Jeśli jednak któryś się złamie lub pęknie, bo tak też się zdarza, podklej go klejem do drewna w miejscu złamania lub pęknięcia. Postaraj się jednak, aby tak się nie stało.  Instrukcję układania paneli podłogowych znajdziesz tutaj: Jak kłaść panele podłogowe.
  4. W ostatnim etapie naprawy podobijaj panele do siebie i zamontuj z powrotem listwy przypodłogowe.

Jak widzisz, wymiana panela podłogowego nie jest wcale taka trudna, jak się wydaje. Najważniejsze to zachować spokój i ostrożność, aby nie uszkodzić innych paneli. Jestem pewien, że poradzisz sobie z tym zadaniem bez większych problemów. Zostaw swój komentarz, jeśli podobał Ci się ten wpis.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom - Prace w ogrodzie. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze