poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaOgródPrace ogrodoweJak zaplanować wiosenne sadzenie roślin?

Jak zaplanować wiosenne sadzenie roślin?

Kiedy zima ma się ku końcowi, to znaczy jest koniec lutego, to można już powoli zabierać się za przygotowania do wiosennego sadzenia roślin. Tak wcześnie nie można jeszcze niczego sadzić. Można za to sprawdzić osłony roślin, a także bulwy i cebulki przechowywane w odpowiednich warunkach w piwnicy czy w domowej spiżarni. Nadpsute czy noszące ślady chorób trzeba oczywiście wyrzucić. Jakie będzie dalsze postępowanie? Jak zaplanować wiosenne sadzenie roślin?

Jakie prace można wykonać w ogrodzie już w marcu?

W marcu zdarzają się jeszcze przymrozki i to jeszcze nie czas na sadzenie roślin, choć mogą pojawiać się te najbardziej wytrzymałe zasadzone w okresie jesiennym, a więc przebiśniegi czy krokusy. Warto zatem zadać sobie trud, by ogród był już w miarę uporządkowany.

Należy usunąć wszystkie śmieci i szczątki roślin po zimie. Jeżeli w ogrodzie są krzewy ogrodowe, to należy przyciąć uszkodzone i chore pędy. Można również przyciąć radykalnie trawy ozdobne, które rozpoczną ponownie okres wegetacyjny. Właśnie w tym okresie można już rozplanować grządki i rabaty i zastanowić się, co chce się zasadzić. To moment, by jeszcze raz sprawdzić zakupione kwiaty i sadzonki. Gdy ziemia rozmarznie, można już podlać rośliny wiecznie zielone, a także iglaki. To również dobry moment, by spulchnić i wzbogacić o nawozy ziemię ogrodową. Świetnie sprawdza się samodzielnie przygotowany kompost.

Warto wiedzieć, że można go tworzyć przez całą zimę. Kompost warto przygotować jeszcze latem czy wczesną jesienią, by częściowo zdążył dojrzeć. Zimą jego rozkład zostaje spowolniony, ale dalej ma miejsce. Należy go okryć słomianymi matami, by utrzymał dodatnią temperaturę. Kompostem można zasiać zarówno trawnik, jak i rabaty. Kompostowanie można powtórzyć po 3 tygodniach.

Bezpośrednie przygotowanie ogrodu do sadzenia – kwietniowe prace ogrodowe

jak zaplanować wiosenne sadzenie roślin

Właśnie w kwietniu można usunąć osłony z wrażliwych roślin, gdyż wtedy nie są raczej już narażone na niską temperaturę, choć obecnie anomalia zdarzają się nawet w drugiej połowie kwietnia. Najlepiej więc obserwować prognozy. Można zaplanować na ten czas także cięcie żywopłotów. Siewki roślin można przygotowywać już od stycznia, najpierw w pojemnikach w warunkach domowych.Do gruntu kwiaty i sadzonki, np. begonii mogą trafić w maju.

W lutym można wysiewać do pojemników rośliny jednoroczne rozmnażane z rozsady. Tu przyda się ziemia ogrodnicza z dodatkiem torfu, do której trafią nasiona. W marcu można przygotować też rozsady niektórych warzyw, np. sałaty, pora czy pomidorów. Sadzonki można sadzić w insektach, wysokich skrzynkach na zewnątrz dopiero pod koniec marca.

Sadzenie roślin cebulowych – kiedy zaplanować?

W zależności od gatunku rośliny cebulowe sadzi się do gruntu pod koniec marca, ale większość sadzi się w kwietniu. Warto wiedzieć, że cebulki przed sadzeniem należy zaprawić w preparacie grzybobójczym. Dzięki temu będą bardziej odporne na choroby grzybowe. Przed tą czynnością dokładnie trzeba sprawdzić wszystkie cebulki pod kątem występowania brunatnych plam czy innych oznak tego, że zostały zaatakowane przez grzyba. Jeśli są wolne od takich problemów, po zaprawieniu można je sadzić bezpośrednio w gruncie. Jednak lepiej umieścić je w specjalnych koszyczkach z tworzywa sztucznego. Chronią one cebulki przed zjedzeniem przez nornice. Najpóźniej sadzimy lilie i mieczyki, bo one są wrażliwe na temperaturę. Jeżeli szukacie wysokiej jakości cebulek kwiatowych, to oferuje je sklep ogrodniczy cebulki-kwiatowe.pl.

Kiedy sadzić rośliny jednoroczne, a kiedy dwuletnie?

Pod koniec marca jest odpowiedni czas na wysiewanie kwiatów jednorocznych. Dotyczy to choćby chabrów, maków, czy nagietków, czyli gatunków, które mogą tworzyć łąkę kwietną. W kwietniu do gruntu można wysiać słonecznik, lwią paszczę, czy też aster chiński. Pogoda bywa kapryśna dlatego, aby przez przymrozki nie stracić zasadzonych roślin, najlepiej okrywać je na noc.

Harmonogram prac przy sadzeniu roślin można uzupełnić o oczyszczanie, aerację, piaskowanie, czy nawożenie trawnika, a także wysiewanie trawy w pustych miejscach. Takie prace należy wykonać w kwietniu. Zatem już w maju ogród będzie zachwycał pięknymi barwami i kwitnącymi roślinami.

Sprawdź również inne ciekawe wpisy w kategorii: Ogród, Jak wybrać cebulki kwiatowe

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze