poniedziałek, 6 lutego, 2023
Strona głównaAranżacja wnętrzaJak przykleić kasetony do sufitu?

Jak przykleić kasetony do sufitu?

Kasetony sufitowe znowu wracają do łask. Jeszcze do niedawna kojarzyły się z niezbyt gustownymi elementami dekoracyjnymi, a obecnie są wręcz must have. Są dodatkowo praktyczne. Zabezpieczają sufit i do tego sprawiają, że nie widać na nim nierówności. Dziś podpowiemy Wam, jak przykleić kasetony do sufitu i o czym należy pamiętać. Musicie wiedzieć również to, iż praca jest szybka, a efekt wizualny od razu widoczny.

Montaż kasetonów sufitowych – to trzeba wiedzieć

Zacznijmy od tego, że kasetony dostępne są w wielu różnych rodzajach. Można zdecydować się na modele tłoczone, które są dość proste i tanie. Zdecydowanie lepszym wyborem są modele wtryskowe, które dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach. Są jeszcze łatwiejsze w montażu i do tego prezentują się bardziej efektownie. Jeżeli szukacie modeli z nadrukami, to powinniście postawić na kasetony ekstrudowane. Ciekawym wyborem są też modele 3D, które rzecz jasna są droższe.

Poza walorami wizualnymi kasetony są skuteczną warstwą izolacyjną. Dobrze tłumią dźwięki i nadają się nawet tam, gdzie jest zwiększone ryzyko przenoszenia hałasu poprzez sufit. Kasetony można też malować na dowolne kolory. Do tego celu najlepiej stosować farby akrylowe bądź lateksowe. Skoro to już jasne, to musicie jeszcze wiedzieć, że kasetony można prosto przycinać, co jeszcze bardziej ułatwia montaż. Przejdźmy więc do niego.

Dobre pomiary to podstawa

Gdy już wybierzecie rodzaj kasetonów, jakie chcecie kupić, nie zapomnijcie wykonać dokładnych pomiarów. Należy bardzo dokładnie zmierzyć powierzchnię sufitu. W ten sposób unikniecie przykrych niespodzianek. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie jeżeli wybieracie kasetony o wymiarach 60 x 60 cm, to wymiar kasetonu brzegowego nie powinien wynosić mniej niż 30 cm. Nie zapomnijcie też właściwie przygotować podłoża. Musi być ono suche, czyste, ale też utwardzone.

Wszelkiego rodzaju stare farby, tapety czy zgrubienia należy usunąć. Do tego celu przyda się papier ścierny o większej i mniejszej gramaturze. Jeżeli powierzchnia sufitu jest pokryta farbą zmywalną, to umyjcie ją szarym mydłem, a następnie wypolerujcie papierem ściernym. Farby matowe należy usuwać wodą z dodatkiem detergentu. Jeżeli sufit jest pylisty, to pokryjcie go dobrą emulsją gruntującą. Nieoczyszczone powierzchnie nie będą wiązać kleju, co w konsekwencji spowoduje odpadanie kasetonów.

Montaż kasetonów sufitowych

Czas na wybór kleju

Kasetony przyklejamy odpowiednio dobranym klejem. Najlepiej sprawdzi się klej polimerowy. Jest to klej montażowy, który szybko schnie, jest do tego wszystkiego niezwykle wytrzymały. Wnika głęboko w strukturę materiału, co zapewnia odporność na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście musimy też wspomnieć, że bardzo łatwo się go nakłada. Najlepiej robić to punktowo bądź pasmami. Nakładacie więc klej elastyczny na kasetony i dociskacie je do sufitu. Należy je przytrzymać około minuty, a potem lekko docisnąć. Jeżeli powierzchnie są porowate, najlepiej nałożyć dwie warstwy kleju. Jego nadmiar trzeba od razu usunąć. Należy przyjąć, że 0,25 kg kleju wystarcza na 1 m2 kasetonów. Jeżeli powierzchnia jest nierówna, to oczywiście tego kleju zużyjecie więcej.

Czas dowiedzieć się jeszcze jak przykleić ostatnie rzędy kasetonów. Po zmierzeniu odległości od ściany do ostatniego elementu przycinamy kaseton nożykiem do tapet, a potem przyklejamy go do ściany.

Jak wykończyć kasetony?

Kasetony same w sobie są naprawdę świetną dekoracją. Jednak na styku ścian czy sufitów powierzchnia może nie prezentować się dobrze. Dlatego najlepiej wykończyć ją używając do tego styropianowych gzymsów. Ich układanie należy zacząć od narożnika. Zawsze przycinamy ukośnie końcówkę gzymsu i robimy to pod kątem 45 stopni i tutaj również sprawdzi się klej elastyczny. Jeżeli pojawi się problem z przymocowaniem gzymsu, gdyż powierzchnia jest bardzo nierówna, to należy użyć małych gwoździ bez łepka. Jeżeli pojawią się drobne szczeliny, to bez problemu można je łatwo i szybko wykończyć. Do tego celu najlepiej użyć gipsu szpachlowego. Szczeliny można też wypełnić akrylem bądź klejem do styropianu. Efekt finalny będzie wprost idealny.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze