czwartek, 23 marca, 2023
Strona głównaBudowaDachLekkie pokrycia dachowe na każdy rodzaj dachu — Zobacz, które wybrać

Lekkie pokrycia dachowe na każdy rodzaj dachu — Zobacz, które wybrać

Lekkie pokrycia dachowe w przeciwieństwie do ciężkich można swobodnie dobierać wedle uznania. Nie wymagają one bardzo mocnej konstrukcji więźby dachowej, więc bez problemu sprawdzą się na każdym dachu. Lekkie pokrycia dachowe znacznie różnią się od siebie sposobem montażu oraz właściwościami. Niektóre wymagają pełnego deskowania, a innym wystarczą przybite łaty. Zanim zdecydujesz się ostatecznie na któryś materiał, sprawdź, czym różnią się od siebie oraz jakie są ich wady i zalety.

Lekkie pokrycia dachu

Lekkie pokrycia dachowe – co musisz o nich wiedzieć?

Jak sama nazwa sugeruje, lekkie pokrycia dachowe są po prostu lekkie, nie przekraczają kilkunastu kg na 1 m2. Do najbardziej znanych zaliczamy blachy płaskie, blachodachówki, papę, gonty bitumiczne oraz gonty drewniane. Te ostatnie mogą ważyć nieco więcej od pozostałych, jednak i tak zaliczane są do lekkich pokryć dachowych. Waga dachów lekkich mieści się w granicach:

 • papa 5 mm – ok 5,5 kg na m2,
 • gont bitumiczny –7 – 15 kg na m2,
 • blacha płaska – 3 – 15 kg na m2,
 • blachodachówka – 3 – 7 kg na m2,
 • blachodachówka z posypką – 6 – 13 kg na m2,
 • płyty faliste – 9 – 13 kg na m2,
 • gont drewniany – 15 – 35 kg na m2.

Dla porównania waga dachów ciężkich wygląda następująco:

 • strzecha – 45 – 80 kg/m2,
 • łupek kamienny – 30 – 70 kg/m2,
 • dachówka cementowa – 40 – 60 kg/m2,
 • dachówka ceramiczna – 40 – 90 kg/m2.

Jak widać, waga pokryć lekkich jest przynajmniej o połowę mniejsza od ciężkich. W niektórych przypadkach ciężar jest kilkukrotnie niższy. Dzięki swojej niskiej wadze, bez obaw możemy układać je niemal na każdej konstrukcji dachowej.

Kolejną zaletą lekkiego dachu jest niewątpliwie cena jego wykonania. Lekkie pokrycia dachowe są znacznie tańsze od ceramiki, łupka czy też strzechy. Ponadto blachodachówkę lub gonty układa się znacznie szybciej i łatwiej jest wykonać obróbkę końcową dachu. Nie wymagają one super mocnej konstrukcji dachowej, więc za samą więźbę zapłacimy znacznie mniej, szczególnie teraz, kiedy ceny drewna są bardzo wysokie.

Zobacz również: Rodzaje pokryć dachowych

Lekkie pokrycia dachowe

Blacha dachowa

Blacha dachowa jest bardzo popularna i często wybierana przez inwestorów. Dostępna jest w wielu kolorach, rozmiarach, kształtach i grubościach. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć blachodachówkę profilowaną na kształt dachówek, blachę płaską oraz trapezową.

blacha dachowa

Blachodachówka

Blachodachówkę produkuje się z blachy stalowej lub aluminiowej. Docięte na odpowiednią wielkość arkusze blachy przetłaczane są prasą na odpowiedni kształt. Wytłoczenia przypominają dachówkę ceramiczną dlatego nazywana jest blachodachówką. Blachodachówkę produkuje się w wielu wariantach i to właśnie od danego modelu uzależniona jest jej cena. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie:

 • kolorem,
 • rodzajem użytej farby i lakieru,
 • rodzajem blachy (stal lub aluminium),
 • grubością blachy, z jakiej zostały wykonane,
 • dodatkowymi powłokami ochronnymi np. ocynk,
 • kształtem wytłoczenia
 • głębokością wytłoczenia (im głębsze tym blacha sztywniejsza)
 • elementami ozdobnymi np. dodatkową posypką z kruszywa.

Im grubsza blacha i więcej użytych powłok ochronnych, tym blachodachówka będzie droższa, ale jednocześnie trwalsza.  Szacuje się, że blachodachówki zachowują swoją żywotność w przedziale 20-50 lat. Ich cena jest o wiele niższa niż w przypadku np. ceramiki. Dodatkowo wykonanie pokrycia z blachodachówki jest łatwe i szybkie. 

Krycie dachu blachą — blachodachówką

Blachodachówka nie wymaga pełnego deskowania połaci dachowej, dlatego koszt takiego dachu jest niższy niż np. pokrycie go gontami. Montuje się ją na ruszcie wykonanym z łat i kontrłat. Układanie rozpoczynamy od okapu w stronę kalenicy, kolejny arkusz blachy musi nachodzić na poprzedni, zakrywając jedno wytłoczenie. Blachodachówkę przykręca się do łat za pomocą wkrętów samowiercących tzw. farmerskich. Wkręty posiadają gumową podkładkę, dzięki której woda nie przecieka pod blachę. 

Po blachodachówce możemy chodzić w czystym i miękkim obuwiu, aby jej nie porysować. Do cięcia blachy używamy nożyc ręcznych lub elektrycznych. Nigdy nie tniemy jej szlifierka kątową, bo wytwarzane podczas cięcia ciepło zniszczy część powłoki ochronnej, a iskry mogą zniszczyć folię dachową oraz mogą wtopić się w farbę na arkuszach blachy. Takie działanie może powodować powstawanie ognisk korozji i zmniejsza żywotność blachy.

Podczas zakupu blachy trzeba zwrócić uwagę na powierzchnię krycia. Producenci blach podają zazwyczaj dwie wartości: wielkość całkowita i efektywna. Wielkość całkowita oznacza powierzchnię blachy. Nas powinno interesować krycie efektywne, czyli powierzchnia blachy z uwzględnionymi zakładkami.

Blacha płaska

Blacha płaska podobnie jak blachodachówka produkowana jest ze stali lub aluminium. Dostępne są również blachy miedziane, cynkowe oraz tytanowe jednak są one mniej popularne ze względu na wysoką cenę. Blachy płaskie również pokrywane są przeróżnymi powłokami ochronnymi i od tego także uzależniona jest ich cena. Występują w wielu rozmiarach i grubościach.

Blachę płaską montuje się na tzw. rąbek płaski. Praca przebiega szybko. Do wykonania pokrycia z blachy płaskiej musimy wykonać pełne deskowanie połaci. Blacha płaska jest bardzo lekka szczególnie ta wykonana z aluminium. Ciężar 1 m2 nie przekracza 3 kg. Montaż blachy płaskiej przebiega podobnie, jak w przypadku blachodachówki. Montuje się ją za pomocą wkrętów lub specjalnych systemów mocowań. Blachę płaską również docinamy nożycami ręcznymi lub elektrycznymi. 

Od czego zależy wytrzymałość blachy dachowej?

Żywotność blach dachowych uzależniona jest od wielu czynników. Najważniejszy jest materiał, z jakiego zostały wykonane oraz grubość powłok antykorozyjnych, ochronnych i ozdobnych. Powłoki ochronne powinny być dobrej jakości, odporne na zarysowania. Najlepsze okazują się powłoki metaliczne ze stopów cynku, magnezu i krzemu. 

Na rynku dostępne są blachy bardzo dobrze zabezpieczone, dla których producenci dają nawet 50 lat gwarancji. Należy pamiętać, że uszkodzenia blachy podczas montażu oraz nieprawidłowy sposób docinania np. szlifierką przyczyniają się do przegrzania blachy i uszkodzenia powłok ochronnych. Jak już pisałem wcześniej, takie działanie powoduje korozję blachy i skraca jej żywotność.

pokrycia bitumiczne

Pokrycia bitumiczne

Pokrycia bitumiczne to kolejny popularny materiał wykończeniowy dachów. Są one bardzo lekkie i charakteryzują się bardzo dobrą hydroizolacją. Ponadto  są giętkie i elastyczne, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do każdego rodzaju zadaszenia.

Gonty bitumiczne

Gonty bitumiczne to bardzo powszechne pokrycie dachowe. Gonty produkowane są z włókniny nasączonej bitumem. Składają się z dwóch warstw. Dolną część stanowi masa bitumiczna, która jest samoprzylepna (zabezpieczona folią lub papierem, przed sklejaniem się z innymi gontami). Zewnętrzną warstwę stanowi jej wykończenie ozdobne. Zazwyczaj jest to posypka ceramiczna lub mineralna.

Gonty dostępne są w wielu kształtach, wielkościach, grubościach i kolorach. Jedne przypominają kamień naturalny, a inne zaś dachówkę. Gonty są bardzo lekkie, ale za to trwałe i łatwe w obróbce. Można je stosować na prostych i bardzo skomplikowanych dachach. Ich bitumiczna budowa pozwala dopasować je szczelnie do wszelkich nierówności. Charakteryzują się wysoką hydro izolacyjnością i izolacją akustyczną.

Pod pokrycie dachowe z gontów wymagane jest pełne deskowanie połaci dachowej.

Papa

Papa bitumiczna to materiał najczęściej tektura lub mata z włókna szklanego nasycona masą asfaltową. Po obu stronach pokryta jest masą bitumiczną. Zewnętrzną część papy pokrywa się piaskiem lub talkiem, dzięki czemu papa nie skleja się w jedną całość, będąc w rolce. Papę zazwyczaj układa się w dwóch warstwach. Pierwsza stanowi warstwę podkładową, a kolejna wierzchniego krycia. Często stosuje się ją na dachach płaskich, jako ostateczne krycie jednak najczęściej papa stanowi tymczasowe pokrycie dachu. Wykorzystuje się ją do naprawy starych konstrukcji dachowych oraz jako element dodatkowej izolacji pod ostatecznym wykończeniem np. gontami.

gonty drewniane

Gonty drewniane

Gonty drewniane wykonywane są  z drzew iglastych. Najczęściej produkowane są z drewna świerkowego, sosnowego, jodłowego, modrzewia lub drzew liściastych tj. dąb, lub cedr. Gonty drewniane mają formę klinów w postaci deszczułek. Ich wymiary są stosunkowo małe i wynoszą w przedziale 40-60 cm długości, 5-15 cm szerokości i 1,5-2,5 cm grubości. Gonty drewniane możemy podzielić na dwie grupy: cięte i łupane. 

Gonty cięte wykonuje się mechanicznie za pomocą elektronarzędzi, natomiast łupane wykonywane są ręcznie. Z tych dwóch rodzajów gonty łupane są mniej nasiąkliwe, ponieważ nie dochodzi do przecięcia włókien drewna podczas ich produkcji.

Przed zamontowaniem gontów drewnianych trzeba koniecznie je zaimpregnować. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu przedłużymy ich żywotność. Zapobiegniemy również powstawaniu grzybów, pleśni i porastaniu mchów. Dzięki impregnacji zabezpieczymy je także przed owadami.

 Montaż gontów drewnianych jest bardzo czasochłonny. Gonty montuje się na zadeskowanej połaci dachu przykrytej papą. Przybija się je gwoździami. Montaż gontów drewnianych jest mało popularny, a tym samym mało osób specjalizuje się w ich układaniu. Trudno znaleźć odpowiedniego fachowca.

Ile kosztuje lekkie pokrycie dachowe

Ile kosztuje lekkie pokrycie dachowe

Ceny materiałów budowlanych uzależnione są od sklepu i regionu polski. Za blachę płaską lub blacho dachówkę zapłacimy około 30-60 zł za m2. Gonty bitumiczne kosztują w granicach 22-45 zł za m2. Sama papa to koszt od 5 do aż 30 zł za m2. Najdroższe są gonty drewniane, ich cena waha się w granicach 50-100 za m2.

Pomimo tego, że np. gonty są tańsze od blacho dachówki, to koszt ich montażu może okazać się wyższy z uwagi na konieczność zadeskowania całej połaci dachu. Przy obecnych cenach drewna może to być znacząca suma. 

lekkie pokrycia dachowe

Lekkie pokrycia dachu — które wybrać?

Wybór pokrycia dachowego powinien być podyktowany różnymi czynnikami. Począwszy od projektu domu poprzez konstrukcję dachu na walorach użytkowych i estetycznych kończąc. Warto dobrać pokrycie do konta nachylenia dachu. Według mnie jednym z najlepszych pokryć lekkich są gonty bitumiczne. Pełne deskowanie połaci i właściwości gontów skutecznie izolują przed wodą i poprawiają izolacyjność termiczną budynku. Kolejną ważną cechą jest tłumienie dźwięków. Gonty charakteryzują się bardzo dobrą izolacją akustyczna w porównaniu do blachy. Ich układanie jest łatwe, a co najważniejsze po sklejeniu się ze sobą są bardzo szczelne. Ponadto na gonty można położyć blachę, bez konieczności ich demontażu natomiast na blachę nie położymy nic innego bez jej odkręcania. Jak dla mnie gonty to najlepszy materiał spośród lekkich pokryć dachowych.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze