poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaNie przegapWykonanie robót ziemnych przy budowie studni głębinowej – co warto wiedzieć?

Wykonanie robót ziemnych przy budowie studni głębinowej – co warto wiedzieć?

Doprowadzenie wody do zakupionej działki nie zawsze jest takie proste. Często wynika to ze słabej urbanizacji terenu, na którym przeważnie brakuje instalacji wodociągowej. Wówczas koniecznością staje się wykopanie studni głębinowej.

 Jaki zakres robót ziemnych przy budowie studni głębinowej należy wykonać? Ile to kosztuje? I czy warto wykonać jej odwiert? Sprawdzamy!

Za studnię głębinową uznaje się pionowe ujęcie wody podziemnej, które powstaje na skutek wykopania lub wywiercenia otworu w ziemi. Koniec tego otworu powinien sięgać aż do powierzchni wód gruntowych, które wydobywa się na górę za pomocą specjalnego urządzenia. Jest to pompa głębinowa, która musi zostać zanurzona głęboko w wodzie.

Wykonanie studni głębinowej wymaga także użycia innych, odpowiednich urządzeń technicznych. Niezbędne jest zatem zatrudnienie do tego specjalisty, który posiada taki sprzęt. Na rynku nie brakuje firm świadczących usługi w zakresie wykonywania takowych studni. Aby jednak zyskać pewność co do wyboru profesjonalisty, warto dokładnie sprawdzać ofertę, a także opinie klientów. W przypadku planowania w niedługim czasie również innych robót ziemnych warto znaleźć kompleksową firmę. Dobrym przykładem jest np. firma Szczucki, która oferuje szeroki zakres usług związanych z robotami ziemnymi oraz innymi rodzajami prac ziemnych.

Zakres robót ziemnych przy budowie studni głębinowej – ile kosztuje budowa studni

Wbrew pozorom budowa studni głębinowej to nie takie proste zadanie. Cały proces składa się z kilku etapów, do których realizacji konieczne jest użycie odpowiedniego sprzętu. Inwestycja składa się z kilku wydatków, które dotyczą m.in.:

  • wykonania odwiertu, o którego głębokości przesądza ukształtowanie terenu oraz zasobność wód gruntowych;
  • zakupu pompy głębinowej, która umożliwia czerpanie wody;
  • zbiornika hydroforowego, w którym magazynowana jest woda. Zbiornik odpowiada również za utrzymanie właściwego ciśnienia w instalacji;
  • zakupu rur osłonowych oraz filtrów;
  • robocizny dla specjalisty.

Łączna suma, którą będziesz musiał na to wszystko przeznaczyć, wynosi około 6-7 tysięcy złotych. Cena ta zależy od wielu parametrów – nie tylko ukształtowania terenu, czy głębokości wód gruntowych, ale również rodzaju pompy czy innych elementów niezbędnych do budowy takiej studni.

Zakres i koszt robót ziemnych przy budowie studni głębinowej może różnić się u poszczególnych specjalistów. Nie warto jednak za wszelką cenę szukać najtańszej oferty – tanie, nie zawsze znaczy „dobre”.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze