poniedziałek, 7 października, 2024
Strona głównaOgródDomowy sposób na mrówki w ogrodzie — jak skutecznie się ich pozbyć?

Domowy sposób na mrówki w ogrodzie — jak skutecznie się ich pozbyć?

Domowy sposób na mrówki w ogrodzie okazuje się równie skuteczny, jak w przypadku używania środków chemicznych. Zaletą domowego odstraszania jest ekologia i bezpieczeństwo. Nie każdy chce rozsypywać w swoim mieszkaniu i na działce toksyczne preparaty, szczególnie właściciele domowych zwierząt i rodzice małych dzieci. Zwalczanie mrówek w ogrodzie domowymi sposobami znane jest już od wielu lat i staje się to coraz popularniejsze. Zanim sięgniemy po chemiczne środki na mrówki w ogrodzie i zaczniemy je zabijać, warto wypróbować sprawdzone, domowe sposoby, dzięki którym skutecznie je odstraszymy.

Spis treści:

co na mrówki w ogrodzie naturalne sposoby

Mrówki to wszędobylskie owady, które znajdziemy niemal w każdym ogrodzie. Obecność człowieka wcale im nie przeszkadza, a wręcz sprzyja ich rozmnażaniu. Już wczesną wiosną możemy zaobserwować w ogrodzie całe skupiska oraz wędrujące swoimi ścieżkami młode mrówki. Poszukują wtedy nie tylko odpowiednich miejsc na budowę mrowisk, ale także pożywienia i właśnie dla tego zaglądają również do naszych domów.

Zwalczanie mrówek w ogrodzie, dlaczego warto to robić?

Mrówki uważane są za pożyteczne stworzenia. Drążąc podziemne tunele, spulchniają glebę, poprawiając jej strukturę, dzięki czemu powietrze, woda i składniki odżywcze dostają się do korzeni roślin i odżywiają je. Ponadto owady te oczyszczają nasz ogród z resztek organicznych np. martwych zwierząt, owadów i owoców. Zabijają także wiele szkodników zarówno tych podziemnych jak i tych, które zjadają nasze rośliny na powierzchni. Dodatkowo rozprzestrzeniają nasiona roślin po całej okolicy. Zanosząc je do mrowiska, często porzucają je po drodze, co jest bardzo pożyteczne dla ekosystemu. 

Wszystko wygląda ładnie, dopóki nie zrobi się zbyt tłoczno. Jeśli mrówek nie jest zbyt wiele, to nie powinny nam przeszkadzać. Musimy wiedzieć jednak, że mrówki bardzo szybko się rozmnażają i rozprzestrzeniają, a jedna kolonia może składać się nawet z kilkuset tysięcy osobników. Jeśli zauważymy je w swoim ogrodzie nawet w nielicznej grupie, to warto podjąć stosowne kroki, aby je przepędzić. Kiedy pojawi się ich za dużo, potrafią naprawdę nam dokuczać i stają się uciążliwe. Wtedy bardzo trudno jest się ich pozbyć. Nie pozwalają nam spokojnie odpocząć w ogrodzie i wchodzą wszędzie, gdzie tylko wyczują odrobinę pożywienia, do pojemników, opakowań i napojów, dosłownie wszędzie.

Oprócz pożytecznych rzeczy mrówki wyrządzają również szkody w naszym ogrodzie. Drążąc podziemne tunele, często uszkadzają i podgryzają korzenie. Jest to niebezpieczne w przypadku młodych roślin i ogródków warzywnych. Podkopywanie roślinności przez mrówki prowadzi do ich obumierania i wysychania. Ziemia staje się przesuszona.

Oprócz tego mrówki potrafią podgryzać dojrzałe już owoce i niektóre warzywa. Uwielbiają one słodki smak, ale niestety nie tylko z owoców. Znane nam wszystkim mszyce, które atakują naszą roślinność w ogrodzie, wydzielają słodką spadź, za którą mrówki szaleją. W zamian za słodką wydzielinę skutecznie chronią mszyce przed owadami. Są na tyle uzależnione od ich słodkości, że potrafią przechowywać ich jaja w swoich mrowiskach przez całą zimę. Zobacz zatem, jak pozbyć się mrówek nie wyrządzając im krzywdy?

zwalczanie mrówek w ogrodzie

Domowy sposób na mrówki w ogrodzie

Mrówki nie lubią ostrych, kwaśnych i intensywnych zapachów. Niektóre przyprawy, zioła, a nawet owoce okazują się skutecznym domowym sposobem na pozbycie się mrówek zarówno z domu, jak i z ogrodu. Zobacz, co odstrasza mrówki:

Cynamon na mrówki

Cynamon to świetne i tanie rozwiązanie, skutecznie odstraszające mrówki. Nie znoszą one intensywnego zapachu cynamonu, więc wystarczy, że rozsypiesz niewielką jego ilość na mrówczych autostradach, ścieżkach, którędy dostają się do pomieszczenia oraz wokół roślin zaatakowanych przez nie. Jest to skuteczna bariera dla tych owadów. Mrówki nie będą w stanie przejść przez rozsypany cynamon. W miejscach, w których przebywasz, możesz wysypać przyprawę na talerzyk. Jej zapach spowoduje, że mrówki nie zbliżą się do Ciebie.

Mięta na mrówki

Mięta, to kolejny domowy sposób na mrówki, które nie tolerują jej zapachu. Mentol działa na nie drażniąco i odurzająco, dlatego omijają tę roślinę z daleka. Każdy rodzaj mięty jest nieprzyjemny dla mrówek, a w szczególności mięta pieprzowa. W miejscach, gdzie pojawiają się mrówki rozsyp suszoną i skruszoną miętę. Jeśli na Twojej działce masz wystarczająco dużo miejsca, możesz posadzić tę roślinę na stałe, w kilku miejscach. Rośliny długotrwale będą zapobiegać pojawianiu się mrówek w ich obrębie.

Owoce cytrusowe na mrówki

Owoce cytrusowe tj. cytryna, są skutecznym odstraszaczem. Nie tylko mrówki, ale wiele innych insektów nie lubi kwaśnego zapachu i smaku cytryny. Wystarczy rozłożyć kawałki skóry lub pokrojoną cytrynę na mrowisku oraz na ścieżkach, którymi wędrują, a więcej się tam nie pojawią. Skuteczny jest także roztwór z soku cytryny. Wymieszany z wodą posłuży nam do skrapiania newralgicznych miejsc. Aby przygotować taki roztwór, wyciśnij sok z cytryny i wymieszaj go z około 0,5-1 l wody. Im bardziej skondensowany płyn zrobimy, tym będzie skuteczniejszy. Jego działanie jest jednak krótkotrwałe, pryskanie skupisk i ścieżek trzeba często powtarzać.

Proszek do pieczenia i Soda oczyszczona na mrówki

Soda oczyszczona jest bardzo skutecznym, domowym preparatem na mrówki. Możemy wymieszać ją z cukrem i wysypać w miejscach pojawienia się mrówek. Sodę oczyszczoną znajdziemy także w proszku do pieczenia, który mrówki chętnie zjadają. Soda jest dla mrówek trująca, więc dzięki niej pozbędziemy się ich na dobre. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że opakowania sody i proszku do pieczenia są bardzo małe, dlatego, aby rozsypać proszek na większej powierzchni, będziemy potrzebować wielu opakowań. Podobnie jak w innych sposobach możemy przygotować również roztwór do spryskiwania, wtedy jedno opakowanie będzie nieco wydajniejsze, choć mniej skuteczne.

Oprócz zwalczania mrówek soda oczyszczona ma również dobroczynny wpływ na rośliny, zwalczając różne choroby. Dodatkowo hamuje wzrost chwastów. Pamiętaj, aby do roztworu nie dodawać octu. Soda w połączeniu z octem powoduje powstanie reakcji chemicznej.

Ocet na mrówki w ogrodzie

Roztwór z octu to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na mrówki, które nie znoszą jego ostrego i drażniącego zapachu. Kiedy mrówki wyczuwają ocet, omijają spryskane miejsce z daleka. Aby przygotować odpowiedni roztwór do spryskiwania, rozrób ocet z wodą w proporcjach 1/10, czyli litr octu na 10 litrów wody. Do preparatu możesz dodać trochę soku z cytryny, wtedy roztwór będzie jeszcze bardziej skuteczny. Ocet odstrasza nie tylko mrówki, ale także mszyce oraz inne szkodniki. Dodatkowo stosując taki roztwór do spryskiwania, możemy zakwasić ziemię. Rośliny lubiące kwaśną glebę znacznie lepiej będą rosły. Pamiętaj jednak, że ocet jest kwasem. Sporządzenie zbyt mocnego roztworu może poparzyć i zniszczyć rośliny, dlatego lepiej jest rozpylać częściej, ale słabszy roztwór. 

Rośliny odstraszające mrówki

Dobrym sposobem na to, aby nasz ogród był wolny od mrówek, jest zasadzenie roślin, których nie lubią te owady. Jak wspomniałem już wyżej, mrówki nie lubią mięty. Ponadto nie znoszą roślin tj.: pomidory, rozmaryn, wrotycz, majeranek, tymianek, lawenda, nagietek, czosnek, pietruszka. Jeśli zasadzimy te rośliny na naszej działce, to skutecznie zniechęcimy mrówki do odwiedzin.

ocet na mrówki w ogrodzie

Co jeszcze można użyć na mrówki?

Oprócz wymienionych wyżej sposobów możesz użyć jeszcze:

  • boraksu,
  • soli,
  • mąki kukurydzianej,
  • miodu,
  • liści czarnego bzu,
  • wody z pieprzem,
  • fusów z kawy.
rośliny odstraszające mrówki

Środki na mrówki w ogrodzie

Środki chemiczne na mrówki w ogrodzie powinny być ostatecznością. Mrówki są bardzo natarczywe, więc nie wszystkie z powyższych metod mogą okazać się skuteczne. Wygonione z jednego miejsca mogą przenieść się kilka metrów dalej i wciąż okupować naszą działkę. Jeśli domowe sposoby okażą się mało skuteczne, a mrówek ciągle przybywa, wtedy powinniśmy rozpocząć zwalczanie mrówek w ogrodzie za pomocą specjalnych środków chemicznych.

W sklepach dostępne jest wiele rodzajów preparatów zwalczających mrówki, począwszy od aerozoli, przez opryski, na granulatach pokarmowych kończąc. Nie należą one do najtańszych, jednak są bardzo skuteczne. Już po pierwszej dawce trutki zauważymy sporą różnicę w ilości wędrujących mrówek. Najlepszym środkiem chemicznym na mrówki są trutki pokarmowe np. w postaci proszku. Mrówki zanoszą truciznę do gniazda, dzięki temu otruta zostaje cała kolonia wraz z królową. Opryski działają raczej powierzchownie i zabijają tylko robotnice. Jeśli szukasz skutecznych środków na owady i nie tylko, sprawdź ofertę np. firmy Bros.

środki na mrówki w ogrodzie

Sprawdź również pozostałe artykuły w kategorii: Prace ogrodowe oraz Jak dobrać hydrofor

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze