Skuteczna hydroizolacja łazienki jest jedynym sposobem na ochronę powierzchni, przed niekorzystnym działaniem wody. Samo wyłożenie łazienki płytkami i dobranie najlepszej na rynku fugi może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem, przed działaniem wilgoci. Ten etap jest bardzo ważny, więc nie oszczędzaj na nim i nie pomijaj go. Zobacz jak prawidłowo wykonać hydroizolację w łazience przed położeniem płytek.
Hydroizolacja łazienki, dlaczego warto o nią zadbać?
Łazienka jest miejscem najbardziej narażonym na działanie wody, która nawet kilka razy dziennie spływa po płytkach podczas kąpieli. Wilgoć unosząca się w powietrzu i nieustanny napór wody przenika przez fugi, dostając się pod płytki, wyrządzając niemałe szkody. Robiąc generalny remont lub wykańczając nową łazienkę, warto zadbać o porządną hydroizolację w łazience.
Płytki i nawet najtwardsze fugi nie dadzą Ci 100% ochrony przed przenikaniem wilgoci. Fuga wykonana jest z cementu, a ten z kolei przepuszcza wilgoć. Możesz zainwestować w fugę epoksydową, która daje dużo większą wodoszczelność, ale i tak nie dałbym na nią gwarancji. Dobra izolacja pod płytkami jest najlepszym rozwiązaniem, lepsza fuga może być dodatkiem wspomagającym ochronę i szczelność. Zainwestuj zatem w folie w płynie i chroń sąsiadujące pomieszczenia.

Co się stanie, jeśli nie wykonasz hydroizolacji w łazience?
Jeśli zaniedbasz hydroizolację pod płytkami w twojej łazience, możesz spodziewać się nieprzyjemnych rezultatów. Długotrwale przedostająca się pod płytki woda może spowodować ich odpadanie, nie jest to jednak najgorszy problem.
Wyobraź sobie, że codziennie podczas relaksującego prysznica, woda sączy się pod płytki i przedostaje się do stropu. Jeśli mieszkasz na parterze, może nie zauważysz tego zbyt szybko. Jeśli jednak łazienka znajduje się na piętrze, a pod nią inne pomieszczenie lub złośliwy sąsiad, szybko się dowiesz, że tak się dzieje.
Wilgoć wydostająca się poza łazienkę, spowoduje pojawianie się pleśni i grzybów w sąsiednich pomieszczeniach, a to nie jest dla Ciebie dobra wiadomość. Kiedy pojawi się grzyb w mieszkaniu, już tak łatwo się go nie pozbędziesz, a mieszkanie z grzybem na ścianie nie należy do najzdrowszych.

Hydroizolacja łazienki – gdzie powinna się znaleźć?
W przypadku małych łazienek zalecane jest, aby wykonać hydroizolację na całej powierzchni. Nie jest to jednak tanie rozwiązanie. Oczywiście nie musisz robić jej w całej łazience, wystarczy, że postarasz się, aby była wykonana w najbardziej narażonych na wodę miejscach tzw. strefach mokrych. Do takich miejsc możesz zaliczyć:
- Miejsce, w którym będzie umywalka,
- Okolice toalety i bidetu,
- Kabina prysznicowa,
- Odpływy liniowe.
Miejsce pod prysznicem jest najbardziej newralgiczne. Właśnie tam, najczęściej woda wydostaje się na zewnątrz, szczególnie jeśli prysznic zbudowany jest bez brodzika. W takim miejscu szczególnie trzeba zadbać o szczelność i wykonać kilka warstw hydroizolacji.

Hydroizolacja łazienki – przygotowanie podłoża
Jeśli zdecydujesz się na wykonanie hydroizolacji łazienki, zanim przystąpisz do pracy, przygotuj odpowiednio podłoże. Wyczyść dokładnie miejsce, w którym chcesz położyć folię w płynie. Zdrap zalegające pozostałości z zapraw czy klejów. Jeśli są jakieś ubytki lub pęknięcia, uzupełnij je specjalną masą do ubytków lub zaprawą cementową. Usuń wszystko, co może niekorzystnie wpłynąć na przyleganie masy hydroizolacyjnej. Kiedy powierzchnia będzie już czysta, sucha i wyrównana, zagruntuj ją odpowiednim gruntem. W łazienkach stosuje się tynki cementowo-wapienne, tynki gipsowe oraz płyty GK, dlatego dobierz odpowiedni preparat gruntujący. Nie pomiń, żadnego z etapów przygotowawczych.
Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem i grunt już dobrze wysechł, możesz przystąpić do dalszej pracy.

Hydroizolacja łazienki w kilku krokach
Pierwszą warstwę hydroizolacji, najlepiej jest nałożyć pędzlem (możesz również zrobić to kielnią). Zacznij od najbardziej narażonych na przedostawanie się wody miejsc. Zapoznaj się z instrukcją obsługi i pracuj zgodnie z nią. Każdy producent stosuje nieco odmienne techniki, dlatego zapoznaj się z nimi.
- Na początku skup się na narożnikach wewnętrznych łączących ścianę ze ścianą, ścianę z podłogą i miejsca, w których wypuszczone są rurki od wody oraz odpływ. Ważne są również wszelkiego rodzaju półki wykłute w ścianie i narożniki zewnętrzne.
W tych miejscach nałóż warstwę foli w płynie i dokładnie ją wcieraj, aby szczelnie wypełnić wszystkie pory i nierówności w uszczelnianej powierzchni. Następnie na świeżą masę, przyklej specjalną taśmę uszczelniającą. Wyciśnij spod taśmy nadmiar foli w płynie.
- Po wykonaniu uszczelnienia najbardziej newralgicznych miejsc, nałóż pierwszą warstwę masy również na ściany i podłogę na całej powierzchni łazienki lub w miejscu, gdzie zamierzasz wykonać izolację. Do nakładania pierwszej warstwy najlepszy będzie pędzel. Masz wtedy pewność, że dokładnie wetrzesz izolację w ścianę i będzie ona dobrze przylegała. Kiedy zakończysz nakładanie pierwszej warstwy, pozostaw ją do wyschnięcia, na opakowaniu znajdziesz informację, jaki jest wymagany czas schnięcia i kiedy możesz nałożyć kolejną warstwę. Zazwyczaj folie w płynie są szybkoschnące i po około jednej/dwóch godzinach możesz działać dalej.
- Po wyschnięciu nałóż drugą warstwę hydroizolacji. Możesz to zrobić pędzlem, wałkiem lub metalową pacą. Drugą warstwę nałóż w przeciwnym kierunku do poprzedniej, dzięki temu masz pewność, że dokładnie wypełnisz powierzchnię. Pamiętaj, że warstwa masy powinna być dość gruba, nie zależnie od producenta powinna wynosić około 1 mm.
Kiedy zakończysz już nakładanie hydroizolacji, odczekaj wymagany przez producenta czas na wyschnięcie masy. Kiedy będzie już sucha, możesz przystąpić do wykańczania łazienki.

Hydroizolacja w łazience jest już gotowa, co teraz?
Teraz kiedy przygotowałeś już odpowiednio powierzchnię, możesz zająć się układaniem płytek. Jakkolwiek by nie było, jest to dodatkowa, jednak nieco mniej skuteczna warstwa hydroizolacji. Płytki układaj ostrożnie, aby nie uszkodzić położonej masy, która musi być w 100% szczelna. Tak przygotowaną łazienką możesz cieszyć się przez długie lata i nie musisz się martwić o szkody, jakie może wyrządzić wydostająca się woda.
Może zainteresuje Cię również: Odpływ liniowy czy brodzik?