poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaInstalacjeInstalacja elektrycznaJak zamontować włącznik światła — podłączenie włącznika w kilku krokach

Jak zamontować włącznik światła — podłączenie włącznika w kilku krokach

Dowiedz się, jak zamontować włącznik światła w prosty i bezpieczny sposób. Podłączenie włącznika, niezależnie od jego rodzaju, wcale nie jest takie trudne. Wystarczy poznać podstawowe oznaczenia umieszczane na gniazdkach oraz zasadę ich działania. Łączniki światła dają nam możliwość nie tylko sterowania światłem, ale także pozwalają na ciekawą i nowoczesną aranżację wnętrza. Czasem zdarza się, że musimy lub po prostu chcemy je wymienić, dlatego warto, umieć zrobić to samodzielnie. Nie będziemy musieli wzywać fachowca, zyskamy dzięki temu sporo czasu i gotówki. Zobacz zatem, jak zamontować włącznik światła.

Jak zamontować włącznik światła

Zanim zabierzesz się za podłączanie włącznika, musisz poznać trzy podstawowe oznaczenia elektryczne, którymi oznaczane są przewody instalacyjne oraz miejsca ich podłączenia. W domowych instalacjach elektrycznych stosuje się najczęściej przewody dwu, trzy, cztero lub pięciożyłowe.

Przewody dwużyłowe stosuje się do zasilania lamp, oświetlenia ledowego bądź urządzeń niewymagających uziemienia. Niektóre lampy i żyrandole wymagają jednak trzech przewodów do podłączenia, aby ich użytkowanie było bezpieczne i żeby można było ubiegać się o gwarancję w razie spalenia źródła światła.

jak podłączyć włącznik światła podwójny

Przewody trzyżyłowe wykorzystujemy do podłączenia włączników światła, gniazdek elektrycznych oraz wszelkiego rodzaju urządzeń zasilanych prądem.

Te ostatnie, czterożyłowe przewody z reguły zasilają np. płytę indukcyjną w kuchni, gdyż ta wymaga podłączenia dwóch przewodów fazowych, uziemienia i przewodu neutralnego. W zasadzie planując instalację do kuchni, doprowadza się przewód pięciożyłowy, w którym płyną trzy fazy. Dwie podpinamy do płyty elektrycznej, natomiast trzecia faza zasila piekarnik.

Niezależnie od rodzaju przewodu instalacyjnego, każdy składa się z żył, oznaczonych kolorami, które odpowiadają symbolom i oznaczeniom elektrycznym. Oznaczenia elektryczne dzielimy w następujący sposób:

  • PE — jest to przewód ochronny, tzw. uziemienie. Przewód ten łączymy z bolcami w gniazdkach elektrycznych, obudowami lamp, żyrandoli oraz wszelkiego elektro-sprzętu. Przewód ochronny oznaczony jest kolorem żółto zielonym. Jego główną funkcją jest ochrona użytkowników przed porażeniem prądem. W razie awarii i przebicia, prąd odprowadzany jest przewodem prosto do ziemi, minimalizując możliwość porażenia. Oczywiście instalacja w domu będzie działała bez przewodów ochronnych. Nie mają one wpływu na działanie sprzętów i osprzętów elektrycznych. Często przewody te traktowane są jako zbędne w domowej instalacji i pomijane podczas montażu z uwagi choćby na koszty przewodów, ponieważ trzyżyłowe są nieco droższe. Jest to jednak ogromny błąd, który może prowadzić do porażenia nas nawet w tak błahej sytuacji, jak wymiana żarówki w lampie.
  • N — przewód oznaczony tą literą to przewód neutralny, tzw. zero. Jest on niezbędny do działania oświetlenia i wszystkich sprzętów elektrycznych. Nie płynie w nim żadne napięcie, jednak jego brak lub uszkodzenie sprawi, że nic nie będzie działało. Jeśli przewód neutralny zostanie rozłączony, to sprawdzając przepływ prądu w gniazdku za pomocą próbnika, w obu otworach może pojawić się prąd. Przewód neutralny ma kolor niebieski.
  • L — oznaczenie to wskazuje na fazę, czyli że w danym przewodzie płynie prąd lub w tym miejscu musimy podłączyć przewód zasilający. W przewodach cztero i pięciożyłowych możemy spotkać oznaczenia tj. L1, L2, L3. Oznaczają one trzy różne fazy, których nie wolno łączyć ze sobą.
podłączenie włącznika

Podłączenie włącznika światła krok po kroku — Jak podłączyć światło na dwa włączniki

Niezależnie od tego, czy montujesz nowy łącznik, czy też wymieniasz stary, bezwzględnie na wszystko musisz wyłączyć bezpieczniki i odciąć dopływ prądu do przewodów, które będziesz podłączał. Zanim jednak wyłączysz zasilanie, możesz upewnić się za pomocą próbnika (śrubokręt z żarówką), które przewody są prądowe. Jeśli masz pewność, że prąd płynie w odpowiednich przewodach, wyłącz zasilanie. Zrobisz to w skrzynce z bezpiecznikami. Jeżeli twoja instalacja elektryczna jest rozbudowana i pomieszczenia lub poszczególne punkty, podzielone są na obwody, znajdź odpowiedni bezpiecznik i wyłącz go. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie, to możesz również wyłączyć wszystkie bezpieczniki. Następnie możesz rozpocząć demontaż starego i podłączanie nowego włącznika.

W przypadku wymiany starego włącznika sprawa jest o tyle łatwiejsza, że część przewodów jest już podłączona. Pozostaje Ci tylko przykręcenie dwóch przewodów prądowych w przypadku łącznika jednobiegunowego lub trzech przewodów jeśli posiadasz włącznik dwubiegunowy, (jednobiegunowy- zasila jedną żarówkę lub jedną lampę z kilkoma żarówkami, dwubiegunowy- zasila dwie osobne lampy lub dwie osobne żarówki w jednej lampie. W jednym żyrandolu może być np. 5 żarówek, wtedy za pomocą łącznika dwubiegunowego możemy podłączyć 3 żarówki do jednego przycisku i dwie pozostałe do drugiego). 

włącznik światła jak podłączyć

Kiedy montujemy pierwszy włącznik w nowej instalacji, musimy połączyć ze sobą wszystkie przewody neutralne (zerowe) oraz przewody PE (uziemienie) zgodnie z kolorami. Używamy do tego kostek elektrycznych lub złączek wago. Na początku musimy obrać kolorową izolację ze wszystkich końcówek przewodów. Izolację ściągamy na odległości około 5-10 mm. Następnie do jednego toru pojedynczej kostki lub złączki wago wpinamy wszystkie niebieskie przewody. Do kolejnej kostki lub złączki wszystkie żółto zielone przewody. Zamykamy złączkę lub skręcamy kostki po włożeniu wszystkich przewodów.

Jeśli instalacja elektryczna poprowadzona jest w jednym obwodzie, który zasila kilka włączników w różnych pomieszczeniach, to tak samo trzeba połączyć przewody brązowe — zasilające. Zdejmij izolację z końcówek przewodów brązowych. Za pomocą kostki lub złączki połącz przewody biegnące z zasilania, lub innego włącznika z przewodem biegnącym do kolejnego włącznika. Pomiń przewód/przewody zasilające lampę, które trzeba podłączyć do włącznika. Następnie do kostki podepnij krótki kawałek brązowego przewodu, tak około 5 cm. Ten krótki odcinek przewodu musi mieć taką samą średnicę, jak przewody biegnące w puszce tzn. jeśli z puszki wystają przewody o przekroju 1.5 mm2 to zamontuj taki sam. Ten odcinek połączysz z włącznikiem światła. Po przygotowaniu przewodów możesz rozpocząć podłączanie włącznika.

jak podłączyć światło na dwa włączniki

Aby podłączyć włącznik, musisz w pierwszej kolejności zdemontować przycisk lub przyciski, jeśli włącznik jest dwubiegunowy. Przyciski nie są przykręcone, więc wystarczy je pociągnąć. Następnie poluzuj śrubki od zacisków kabli (jeśli zaciski są skręcane — niektóre zaciski są wciskane — bezgwintowe). Są one umieszczone blisko siebie, na górze i na dole. Niezależnie od rodzaju włącznika, czy jest on jedno, czy też dwu biegunowy, od dołu przykręć przewód zasilający. Następnie od góry w osobnych otworach umieszczonych po prawej i po lewej stronie włącznika, przykręć przewody zasilające lampę. W przypadku łącznika jednobiegunowego zacisk będzie umieszczony po tej samej stronie, co zacisk przewodu zasilającego, z tym że w górnej części włącznika.

Po umieszczeniu przewodów w odpowiednich otworach przykręć mocno zaciski. Niektóre włączniki wyposażone są w zaciski wciskane, czyli takie, które nie mają śrubek. W ich przypadku wystarczy wcisnąć mocno przewody. Jeśli zaciski są skręcane, to dokręć je bardzo mocno, aby przewody nie wyleciały oraz żeby się nie ruszały. Nie mogą być luźne, bo we włączniku będzie się iskrzyło i po krótkim czasie włącznik się spali lub dojdzie do awarii instalacji. 

Kiedy przykręcisz już przewody do włącznika, wciśnij delikatnie wszystkie przewody do puszki. Następnie włóż włącznik do puszki i wypoziomuj go. W kolejnym kroku przykręć włącznik do puszki, śrubkami umieszczonymi po prawej i lewej stronie łącznika. Wkręcanie śrub powoduje zamykanie się metalowych łapek, które blokują łącznik w puszcze, w ustalonej przez nas pozycji. Następnie w zależności od rodzaju włącznika, zamontuj ramkę ozdobną i przyciski, wciskając je w swoje miejsca. 

Kiedy wszystko jest już gotowe, możesz włączyć bezpieczniki i sprawdzić efekty swojej pracy. Jeśli trzeba jeszcze zamontować oświetlenie, to zrób to przed włączeniem bezpieczników. Instrukcję jak zamontować lampę znajdziesz w kolejnym artykule.

jak podpiąć włącznik światła

Zobacz także:

Rodzaje włączników światła
Jak podłączyć włącznik światła z gniazdka

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze