Różne rodzaje włączników światła dają nam możliwość sterowania zarówno pojedynczymi lampami, jak i bardzo rozbudowanymi systemami oświetlenia. Oprócz tego, mamy możliwość sterowania niemal każdym urządzeniem w domu. Dodatkowo ogromny wybór nowoczesnych i nietypowych rozwiązań, pozwala na ciekawą ozdobę i aranżację wnętrza. Dla każdego domownika wygląd i funkcjonalność odgrywa kluczową rolę podczas wyboru włączników. Pamiętajmy jednak, że gniazdka i włączniki są elementem całej instalacji elektrycznej, powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, muszą mieć odpowiednią wytrzymałość i powinniśmy dobierać je zgodnie z miejscem przeznaczenia. Poznaj rodzaje przycisków elektrycznych i dowiedz się jakie włączniki do światła sprawdzą się w Twoim mieszkaniu.
Spis treści:
- Rodzaje włączników światła
- Rodzaje włączników oświetlenia
- Rodzaje przycisków elektrycznych — z czego one są zrobione?
- Rodzaje włączników światła, a ich bezpieczeństwo
- Jakie włączniki do światła wybrać?
- Rodzaje włączników światła — podsumowanie
Zaledwie kilkadziesiąt lat temu w mieszkaniach montowało się tylko kilka gniazdek i włączników światła. W niektórych pomieszczeniach nie było ich w ogóle. Dostępność urządzeń elektrycznych i nowoczesnych systemów oświetleniowych sprawia, że w każdym pomieszczeniu musimy mieć przynajmniej kilka gniazdek i włączników do sterowania nie tylko oświetleniem, ale także przeróżnymi sprzętami elektrycznymi. Gniazdka elektryczne, komputerowe, telefoniczne, ładowarki, włączniki światła, przyciski sterujące, to wszystko staje się problemem technicznym, ale także wizualnym.
Funkcjonalność, ładny wygląd włączników i dostęp do prądu w każdym zakamarku mieszkania, stało się podstawą i codziennością, na którą nie zwracamy nawet uwagi. Nie zastanawiamy się, jak bardzo są one dla nas ważne. Doceniamy je dopiero w momencie awarii lub braku prądu. Wtedy okazuje się, że jest to wielki problem i uświadamiamy sobie, że nie potrafimy żyć bez prądu, gniazdek i włączników. Są one po prostu niezbędne. Często zdarza się, że gniazdka i przyciski montujemy także w meblach. Jest ich na tyle dużo, że trudno jest je ukryć w estetyczny sposób.
Rodzaje włączników światła
Nic dziwnego, że wybierając włączniki i wszelkiego rodzaju przyciski czy gniazdka kierujemy się ich wyglądem. W końcu wszystkie służą do tego samego, włączania i wyłączania światła lub urządzeń elektrycznych. Wszystkie pełnią podobną funkcję, ale znacznie różnią się wyglądem. Z uwagi na fakt, że potrzebujemy coraz więcej gniazdek i włączników, w ostatnich latach bardzo popularne stały się ramki wielokrotne. Jest to bardzo estetyczne i praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zamontować kilka gniazdek, włączników i przycisków w jednym miejscu. Wszystkie ukryte są w jednej ramce.
Ramki wielokrotne mają budowę modułową, co oznacza, że cały mechanizm łącznika, który ukryty jest wewnątrz puszki, sprzedawany jest osobno. Do mechanizmu, czyli serca całego włącznika musimy dokupić maskownicę oraz ramkę. Te z kolei dostępne są w bardzo wielu wzorach i kolorach. Ramki dobieramy do ilości zamontowanych punktów elektrycznych, musimy pamiętać również, aby ramki pasowały do maskownicy.
Dobrze, jeśli kupimy całe zestawy ramek wielokrotnych od jednego producenta, unikniemy w ten sposób niespodzianek. Niektóre maskownice — zaślepki mogą nie pasować do ramek innych producentów. Montując ramki wielokrotne — modułowe, mamy możliwość wymiany zewnętrznych/widocznych elementów na nowe, bez konieczności wymiany całego gniazdka.
Rodzaje włączników oświetlenia
Łączniki, czyli włączniki do światła różnią się od siebie nie tylko kształtem czy kolorem. Wiele z nich ma odmienne mechanizmy wewnętrzne i zupełnie inaczej się z nich korzysta. Występują w zaskakująco dużej liczbie rodzajów. Zobacz, jakie są rodzaje włączników światła:
- Klawiszowe — to najpopularniejsze spośród wszystkich włączników. Składają się z jednego, dwóch lub trzech przycisków. Z ich pomocą możemy sterować jedną lub kilkoma lampami, albo wieloma żarówkami zamontowanymi w jednym żyrandolu. Dostępne są w wersji podstawowej, z podświetleniem lub zupełnie ciche, które nie wydają dźwięku podczas włączania lub wyłączania przełącznika.
- Schodowe — Jak sama nazwa wskazuje, najczęściej stosujemy je na klatkach schodowych. Możemy zastosować je również w dowolnym miejscu w naszym domu np. na korytarzu czy w salonie. Dają nam możliwość połączenia co najmniej dwóch łączników ze sobą. Jednym możemy włączać światło, a drugim zgasić. Możliwość włączenia i zgaszenia działa w obu kierunkach, tzn. każdym włącznikiem możemy zarówno włączyć jak i zgasić światło. Aby zastosować więcej niż dwa włączniki schodowe, konieczne jest zastosowanie łącznika krzyżowego.
- Obrotowe — mniej popularne rozwiązania, choć znane już od wielu lat. Występują w wersji podstawowej lub bardziej ekskluzywnej. Te drugie wykonane są z porcelany lub szkła. Ten rodzaj przełącznika występuje również w wersji odpornej na kurz i wodę więc znajdzie swoje zastosowanie również w przemyśle. Przełącznik osadzony jest na okrągłej tarczy, a sterowanie źródłem światła następuje po przekręceniu przełącznika. Z ich pomocą, możemy sterować tylko jedną lampą.
- Dźwigienkowe — w Polsce są bardzo rzadko stosowane. Występują w wersjach, którymi możemy sterować kilkoma źródłami oświetlenia. Włączenie lub wyłączenie światła następuje po przesunięciu dźwigni w górę, lub w dół.
- Dotykowe — wykonane są ze szklanej płytki z zamontowanym czujnikiem dotykowym. Mają bardzo ciekawą stylistykę i pasują do każdego wnętrza. Jest to nowoczesne rozwiązanie, z którego pomocą możemy w bardzo delikatny sposób sterować światłem. Wystarczy delikatne dotknięcie lub naciśnięcie przełącznika dotykowego, aby ten włączył nam światło.
- Zbliżeniowe — to także dość nowoczesne rozwiązanie. Tego rodzaju włączników, w ogóle nie musimy dotykać. Posiadają wbudowany czujnik ruchu, który włączy światło kiedy się zbliżymy do niego. W niektórych wersjach trzeba machnąć ręką przed łącznikiem, aby zadziałał. Inne z kolei mogą być wyposażone w timer, który zgasi światło automatycznie kiedy minie określony czas.
- Sterowane pilotem — posiadają wbudowany czujnik podczerwieni i dedykowany pilot. Czujnik podczerwieni może być zamontowany zarówno we włączniku, jak i ukryty przy lampie. Za pomocą pilota można sterować kilkoma źródłami światła. Jest to ciekawe, chociaż nie do końca wygodne rozwiązanie. Nikt przecież nie będzie chodził po domu z pilotem w kieszeni.
- Bezprzewodowe — To bardzo fajne rozwiązanie, jeśli chcemy przenieść włącznik w inne miejsce, ale nie chcemy kuć ścian. Tego typu włącznik należy kupić w komplecie. Jeden z nich musi być zamontowany zamiast istniejącego już włącznika, a drugi montujemy w dowolnym miejscu. W tym przypadku ważna jest odległość montażowa pomiędzy włącznikami. Nie mogą one być bardzo daleko od siebie. Działają na zasadzie wzajemnego przesyłania sygnału radiowego, podobnie jak w przypadku pilota.
- Ściemniacze/kontrolery — dzięki nim włączysz lub wyłączysz światło, ale także przyciemnisz je delikatnie. Mają wbudowany regulator mocy, dzięki czemu możesz regulować moc świecenia żarówek. Występują w wielu rodzajach. Dostępne są modele obrotowe, z przyciskiem lub dotykowe. Możesz wybrać ściemniacz do tradycyjnych lamp i żarówek oraz dedykowane kontrolery przeznaczone do sterowania oświetleniem LED, zarówno jedno, jak i wielokolorowym.
- Żaluzjowe — ten rodzaj włączników służy do sterowania napędem żaluzji okiennych, a także napędem np. bram garażowych lub bram wjazdowych.
- Wielofunkcyjne — są bardzo popularne i często stosowane w domach z inteligentnymi rozwiązaniami. Są to włączniki, które możemy zaprogramować w dowolny sposób. Komunikują się one przewodowo lub bezprzewodowo z centralą sterującą. To właśnie sterownik odpowiada za włączanie lub wyłączanie oświetlenia , czy sterowanie napędami.
Rodzaje przycisków elektrycznych — z czego one są zrobione?
Dostępność przełączników jest ogromna, nie tylko w kwestii kolorystycznej, ale także pod względem materiałów, z jakich zostały wykonane. Najpopularniejsze i zarazem najtańsze są włączniki wykonane z tworzywa sztucznego — plastiku. Dostępne są w całej palecie barw i kolorów, w różnych kształtach i stylach. Kolejnym popularnym materiałem, z którego produkowane są włączniki światła to szkło. Te również dostępne są w wielu kolorach i stylach. Ze szkła najczęściej wykonuje się włączniki dotykowe lub bezdotykowe. Oprócz tych dwóch materiałów możemy spotkać także włączniki wykonane z drewna, stali lub porcelany.
Rodzaje włączników światła, a ich bezpieczeństwo
Kształt, kolor i materiał nie są jedynym kryterium, którym powinniśmy się kierować podczas wyboru włączników światła. Bardzo ważną rzeczą jest bezpieczeństwo użytkowania, dlatego musimy pamiętać, aby włączniki montowane w garażach, na tarasach, w łazienkach i pomieszczeniach wilgotnych, miały odpowiednią klasę ochrony IP. Podobnie jak gniazdka zabezpieczone są klapką przed zachlapaniem, tak samo włączniki powinny być hermetyczne w takich miejscach.
Pamiętaj o tym, bo tu chodzi o zdrowie i życie domowników. Wielu producentów, oferuje również zestawy uszczelniające dedykowane do swoich produktów, które nie posiadają żadnej ochrony IP. Warto rozważyć zakup takich uszczelnień. W pokojach, korytarzach czy w salonie, wystarczą włączniki o klasie ochrony IP20. Natomiast w łazience, na tarasie, w piwniczy czy na dworze powinniśmy wybrać włączniki o podwyższonej ochronie IP44 lub nawet IP65. Są one znacznie szczelniejsze i bezpieczniejsze.
Jakie włączniki do światła wybrać?
Wybierając włączniki do światła, możemy zdecydować się na te wyposażone w podświetlenie lub bez niego. Wersje z podświetleniem ułatwiają ich odnalezienie w nocy. Delikatne światełko doprowadzi nas do samego włącznika. Wadą podświetlenia jest to, że we włączniku obwód prądy jest cały czas aktywny. Oznacza to, że przez włącznik a precyzyjniej mówiąc przez żaróweczkę, która podświetla włącznik, przepływa cały czas prąd. W momencie zainstalowania w lampie żarówek ledowych może to powodować ich błyskanie lub żarzenie się, po ich wyłączeniu.
To jaki rodzaj włącznika wybierzesz, w głównej mierze zależy od Twojego gustu i od tego co Ci się spodoba. Ważne jest, aby dobrać włącznik do pomieszczenia o odpowiedniej klasie ochrony. Zarówno łączniki z tworzywa sztucznego, jak i te ze szkła są ładne i praktyczne. Można dopasować je do każdego stylu wnętrza. Jeśli planujesz montaż kilku gniazdek i włączników obok siebie, to idealnym rozwiązaniem będą ramki wielokrotne. Wybór jest tak ogromny, że z pewnością dobierzesz zarówno rozwiązania tradycyjne, jak i najbardziej nowoczesne.
Rodzaje włączników światła — podsumowanie
Niezależnie od wybranego rozwiązania, wszystkie włączniki światła pełnią taką samą funkcję. Pomagają nam sterować oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi. Obecnie włączniki światła dostępne są na każdym kroku w setkach kolorów i stylów. Z całą pewnością wybierzesz idealnie pasujące do Twojego mieszkania. Pamiętaj, aby przed ostatecznym wyborem ramki wielokrotnej, zorientować się, czy dostępne są wszystkie włączniki, które nas interesują.
Często zdarza się, że oferta producentów nie jest zupełnie pełna i czasami brakuje włącznika, który akurat jest nam potrzebny. Zakup potrzebnego łącznika od innego producenta nie koniecznie musi pasować do nasze ramki, a montowanie całego kompletu w innej stylizacji obok już istniejących włączników, nie będzie zbyt dobrze wyglądało.
Każdy włącznik potrzebuje odpowiedniego źródła światła. Plafoniera idealnie podkreśla wystrój wnętrz. Dopasuj taką, która będzie pasowała do Twojego stylu i ciesz się przyjemnym oświetleniem w domu.
Przeczytaj również:
Jak podłączyć włącznik światła
Jak podłączyć włącznik światła z gniazdka elektrycznego