poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaAranżacja wnętrzaMontaż paneli tapicerowanych - 3 proste sposoby

Montaż paneli tapicerowanych – 3 proste sposoby

Montaż paneli tapicerowanych jest niezwykle prosty i szybki. Nie musisz przeprowadzać generalnego remontu lub zatrudniać ekipy, aby je zamontować. Z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem. Montaż paneli tapicerowanych możesz wykonać na trzy proste sposoby. Wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada i do dzieła! Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, to przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim cenne wskazówki i porady jak zamontować panele tapicerowane krok po kroku na różne sposoby.

Spis treści

Czym są panele tapicerowane, jak są zbudowane i co one nam dają?

Panele tapicerowane to elementy dekoracyjne, które na stałe wpisały się na listę materiałów wykończeniowych. Dzięki nim w prosty sposób odmienimy wnętrze naszego domu, uzyskując ciepły i stylowy efekt. Jeśli zastanawiasz się jak udekorować pustą ścianę, ocieplić pokój dziecka, sypialnię czy po prostu odświeżyć i zmienić aranżację mieszkania to panele tapicerowane będą idealnym rozwiązaniem. Dostępne są w wielu rozmiarach i kolorach, więc bez problemu dobierzesz te idealne. Możesz pokryć nimi całe ściany lub tylko ich część, wedle własnego uznania i projektu ułożonego w głowie. Panele tapicerowane w prosty sposób można również wykonać samemu, ale o tym w kolejnym artykule.

Panele tapicerowane zbudowane są z cienkiej płyty MDF dociętej na odpowiedni wymiar i w konkretnym kształcie. Przeważnie są to płyty o grubości od 5 do 10 mm. Im płyta jest grubsza, tym panel jest bardziej stabilny. Nie odkształca się i nie wygina szczególnie w wersjach o dużych wymiarach. Wraz z grubością płyty zwiększa się waga pojedynczego elementu, dlatego w przypadku paneli zbudowanych na grubej płycie trzeba zadbać o ich solidny montaż. 

Kolejnym elementem panelu tapicerowanego jest jego wnętrze, czyli to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Wnętrze paneli wypełnione jest gąbką tapicerską o różnej grubości i gęstości. Na rynku można spotkać panele z pianką 3 – 10 cm. Oczywiście im grubsze wypełnienie, tym panel będzie się lepiej prezentował i będzie znacznie wygodniejszy np.w przypadku wezgłowia czy zagłówka. Podczas wyboru paneli warto zastanowić się którą grubość wybrać. Jak wiadomo większa ilość materiału to większy koszt. W miejscach, gdzie panele będą pełniły funkcję jedynie ozdobną, w zupełności wystarczą cienkie wersje. Z kolei w miejscach, gdzie będziemy często się o nie opierać, warto wybrać te grubsze.

Ostatnim elementem panelu tapicerowanego jest tkanina, którą panel został obity. To ona nadaje efektywnego wyglądu panelom. Tkanina jest naciągnięta na gąbkę i przymocowana do płyty za pomocą zszywek. Wybór materiałów obiciowych jest naprawdę bardzo szeroki. Najczęściej jednak spotykane są panele obite materiałami tj. plusz, aksamit, welur. Są one miękkie, ciepłe i przyjemne w dotyku. Dodatkowo są odporne na zabrudzenia i mają ograniczoną chłonność wody, co jest ich dodatkową zaletą. Panele z ciepłymi obiciami sprawdzą się przede wszystkim w pokoju dziecięcym, sypialni, salonie czy w korytarzu. W biurach lub miejscach intensywnie użytkowanych sprawdzają się panele z obiciem skórzanym, lub eko skóry. Dostępność materiałów i kolorów jest naprawdę przeogromna.

Po co nam panele tapicerowane?

Bez wątpienia są one znakomitą ozdobą pomieszczenia. Oprócz ciekawego wyglądu, jaki sobą reprezentują, poprawiają izolacje termiczną i akustyczną w pomieszczeniu. Ściana pokryta panelami tapicerowanymi w znacznym stopniu wycisza pomieszczenie. Redukuje pogłos i echo, a także tłumi dźwięki dobiegające z sąsiedniego pomieszczenia. 

jak zamontować panele tapicerowane

Jak zamontować panele tapicerowane krok po kroku

Nie zależnie od tego czy chcesz pokryć panelami całą ścianę, czy jedynie jej fragment montaż paneli tapicerowanych nie zajmie ci dużo czasu. Nie musisz nic wiercić ani robić stelaży. Nie potrzebujesz także specjalistycznych narzędzi. Z pewnością poradzisz sobie samodzielnie z ich instalacją. Panele możesz zamontować na trzy proste sposoby.

Od czego zacząć montaż paneli tapicerowanych na ścianie?

Montaż paneli tapicerowanych krok 1 – potrzebne narzędzia

Przygotuj wszystkie narzędzia, które są niezbędne do zamontowania paneli. Potrzebne będą Ci:

  • miarka do rozmierzenia powierzchni,
  • ołówek do zaznaczenia miejsca, od którego rozpoczniesz układanie paneli,
  • poziomica do prawidłowego ustawienia paneli na ścianie,
  • odkurzacz i wilgotna ściereczka do odpylenia powierzchni ściany i paneli,
  • wyciskacz do mas (kleju), jeśli panele będą mocowane na klej,
  • klej montażowy, klej uniwersalny w tubce lub klej do paneli tapicerowanych,
  • rzepy do paneli tapicerowanych, jeśli zamierzasz zamontować je w ten sposób,
  • taśma samoprzylepna dwustronna jeżeli chcesz zamontować panele na taśmie,
  • nożyczki do przycinania taśmy samoprzylepnej lub rzepów.

Montaż paneli tapicerowanych krok 2 – odpylanie powierzchni

Bez względu na wybrany sposób montażu, w pierwszej kolejności oczyść ścianę z kurzu. Możesz to zrobić za pomocą odkurzacza z założoną końcówką szczotką. Następnie, jeśli ściana nadal jest zanieczyszczona, przetrzyj ją wilgotną ściereczką w miejscach, gdzie zamierzasz przykleić panele. Pamiętaj, że przetarcie ściany może zmienić delikatnie barwę koloru. Przetarcie wilgotną ściereczką lub gąbką może być widoczne, więc zrób to tylko i wyłącznie w miejscu, gdzie będą przyklejone panele.

Montaż paneli tapicerowanych krok 3 – rozplanowanie wzoru

W kolejnym etapie rozpakuj i rozłóż wszystkie panele na podłodze. Ułóż je tak, aby uzyskać odpowiedni wzór, który później przeniesiesz na ścianę. Jeśli panele są takiego samego rozmiaru i koloru, to nie musisz tego robić. Pamiętaj, że panele tapicerowane również mogą być delikatnie zanieczyszczone kurzem lub pyłem. Przeczyść je podobnie jak ścianę, aby klej dobrze złapał się ich powierzchni. 

Montaż paneli tapicerowanych krok 4 – wyznaczanie miejsca montażu

W następnym kroku konieczne jest wyznaczenie miejsca, gdzie elementy będą przyklejone. Jeśli będą znajdowały się na środku ściany, zmierz dokładnie miejsce, w którym chcesz zamocować panele i zaznacz delikatną kreskę ołówkiem. Możesz również wyznaczyć środek ściany i od niego rozpocząć montaż w jedną i w drugą stronę, przyklejając odpowiednią ilość paneli. 

Rozpoczynając przyklejanie od środka ściany, masz pewność, że będą one przyklejone symetrycznie. Montaż paneli od środka ścian wskazany jest również w momencie kiedy zamierzamy obkleić całą jej powierzchnię. Dopasowanie paneli idealnie od rogu do rogu może być trudne lub nawet niemożliwe. Zawsze zostanie kilka centymetrów lub milimetrów nieobklejonej powierzchni. Aby ściana wyglądała dobrze, a przyklejone panele równo, warto rozłożyć tę powierzchnię w obydwóch narożnikach. Dlatego montaż paneli od środka ściany pozwoli zachować symetrię, a ewentualny brak paneli będzie rozłożony równo po obu stronach ściany. Linie pomocnicze pomogą Ci trzymać się założonego schematu. Wyznaczą również miejsce, od którego należy rozpocząć przyklejanie paneli. 

Jeśli nie zależy ci na symetrii, możesz pominąć ten krok i przykleić panele na oko. W sytuacji kiedy panele przyklejone będą w narożnikach, np. do połowy ściany, także możesz pominąć ten krok. Paneli nie da się przycinać, więc wyznaczanie linii w tym przypadku nic nie pomoże. Wtedy przyklejanie rozpoczynamy od narożnika w stronę środka ściany. Ostatni założony panel sam wyznaczy linię zakończenia.

W momencie kiedy masz już ułożony odpowiedni wzór, wyznaczone miejsce przyklejenia paneli, a ściana i panele są odpylone, możesz przystąpić do ich montażu.

Montaż paneli tapicerowanych na klej

Nanieś niewielką ilość kleju montażowego na obrzeżach panelu oraz na jego środku. Możesz zrobić 5 niewielkich placków w narożnikach i na środku. Zachowaj odpowiednią odległość od obrzeży, aby klej nie wypłynął po dociśnięciu panela do ściany. Klej możesz nakładać również pasami. Jeśli panel jest duży, to klej nanieś w większej ilości miejsc, co około 20 cm. Po nałożeniu kleju umieść panel na ścianie w wyznaczonym wcześniej miejscu lub w narożniku. Dociśnij go mocno. Następnie ustaw jego położenie poziomicą tak, aby zachowywał pion i poziom. Poziomicę przyłóż od góry lub z boku panela. W taki sam sposób postępuj z kolejnymi elementami aż do nałożenia wszystkich.

Montaż paneli tapicerowanych na rzepy

Rzepy składają się z dwóch części. Jedna z nich przyklejana jest do ściany, a druga do paneli. Jeśli posiadasz rzepy w rolce, potnij je na paski o długości nieco krótszej niż długość i szerokość paneli. Oderwij taśmę zabezpieczającą klej na jednej stronie rzepa i przyklej pasek do panela. Obklej w ten sposób wszystkie jego krawędzie oraz dodaj jeden pasek na środku. Jeśli panele są duże to na środku umieść więcej pasków, mniej więcej co 20 cm. Następnie oderwij taśmę zabezpieczającą z drugiej części rzepów i przyklej panel do ściany w odpowiednim miejscu, jednocześnie poziomując go za pomocą wagi (poziomicy). Dociśnij go mocno na całej powierzchni, aby klej na rzepach dobrze złapał się ściany. 

Jeżeli posiadasz rzepy samoprzylepne oryginalnie pocięte na małe elementy, to przyklej je na panelach w narożnikach, co kilka cm dookoła, po obwodzie paneli i kilka rzepów na środku w zależności od wielkości panela. 

Montaż paneli tapicerowanych na taśmę samoprzylepną

Montaż paneli tapicerowanych na taśmę piankową, samoprzylepną, przebiega niemal identycznie jak w przypadku montażu z zastosowaniem rzepów. Przyklej do paneli paski taśmy o odpowiedniej długości na wszystkich krawędziach i na środku. Zerwij taśmę zabezpieczającą klej na taśmie piankowej i przyklej panel w wyznaczonym miejscu. Taśma jest elastyczna, więc przyklejony panel możesz delikatnie skorygować jeśli przykleisz go nierówno. Następnie dociśnij panel mocno do ściany na całej jego powierzchni. Tak samo postępuj z kolejnymi panelami.

Montaż paneli tapicerowanych — podsumowanie

Jak widzisz, sam montaż paneli tapicerowanych jest banalnie prosty. Jest to błyskawiczny i bardzo łatwy sposób na zmianę wystroju i aranżacji pomieszczenia. O wiele trudniejszy może okazać się wybór kolorów i kształtów spośród setek oferowanych modeli. Pamiętaj, aby dobrać odpowiednią grubość wypełnienia paneli. Jeśli zamierzasz przykleić je w pokoju dziecięcym lub obok łóżka, gdzie będziesz się o nie opierać, wybierz te z grubszym wypełnieniem. Przed montażem pamiętaj, aby dokładnie oczyścić ścianę. Na zapylonej powierzchni żaden klej nie będzie się trzymał. Farba na ścianie także musi dobrze trzymać się ściany. Jeśli powierzchnia jest nie pewna, pomyśl o jej wcześniejszym zagruntowaniu. 

Montaż paneli na klej jest najbardziej popularnym rozwiązaniem. Jest to jednak montaż na stałe. Oderwanie ich w przyszłości może okazać się trudne. Nie obejdzie się bez zniszczonej powierzchni ściany. Podobnie jest w przypadku montażu na taśmę dwustronną. Podczas próby oderwania paneli z pewnością zerwiemy także farbę. Plusem paneli montowanych na rzepy jest fakt, że możemy w łatwy sposób je zdemontować, wyczyścić lub wymienić na nowy i zamontować z powrotem. W internecie znajdziesz informacje, że w łatwy sposób możesz zmienić położenie paneli zamontowanych na rzepy jednak w praktyce nie będzie to tak łatwe jak się wydaje, szczególnie w przypadku różnych rozmiarów paneli. Rzepy przyklejane są na różnych wysokościach, co może utrudnić lub uniemożliwić zmianę ich położenia bez doklejania nowych rzepów.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze