Budowa domu to naprawdę duże wyzwanie. Każdy popełnia jakieś błędy, zdarzają się one również na budowie. Nawet jeśli masz dużą wiedzę na tematy związane z budowaniem, nie sposób jest ich uniknąć. Często, aby zaoszczędzić na budowie domu, decydujemy się na budowę systemem gospodarczym, czyli własnymi siłami. Jeżeli zdecydujesz się na wynajęcie firmy budowlanej, to powinieneś znać przynajmniej podstawowe zagadnienia dotyczące budowy domu. Wiedzę, która pozwoli ci uniknąć lub wyeliminować wszelkie błędy. W tym artykule przedstawię Ci listę najczęściej popełnianych błędów podczas budowy domu.
Lista 12 najczęściej popełnianych błędów na budowie
Błędy popełniane na budowie
1. Źle wytyczony budynek
Budowę w domu rozpoczynamy od prac geodezyjnych, czyli wytyczenia miejsca, w którym dom zostanie wybudowany. W tym celu geodeta nanosi specjalne repery oraz zaznacza zarys budynku-miejsce, w którym należy wykopać fundament.
Często zdarza się, że podczas prac przygotowawczych i podczas samych wykopów, dochodzi do przesunięcia wytyczonych przez geodetę słupków oraz reperów. W takiej sytuacji należy ponownie wykonać pomiary i upewnić się, że fundamenty, które zaraz zalejemy, są w odpowiednim miejscu. Taki błąd może kosztować Cię sporo pieniędzy. Wówczas trzeba wykonać pracę od nowa. Jeśli jednak jest już za późno i zalaliśmy fundamenty, trzeba zmienić projekt.
2. Złe wykonanie szalunków
Złe przygotowanie szalunków np. zbyt szeroki rozstaw przyczyni się do większego zużycia materiału, co dodatkowo wygeneruje niepotrzebne koszty budowy. Źle wykonane wzmocnienia skutkują wybrzuszeniami pod naporem ciężaru betonu, a to zmienia konstrukcję fundamentu. Taka sytuacja może skrócić jego żywotność. Zobacz: Jak wykonać szalunki
3. Zaniedbania przy zbrojeniu ławy
Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zbrojenia ławy fundamentowej. Jest to bardzo istotny element całej konstrukcji domu. Pamiętaj, że ława fundamentowa to podpora, która podtrzymuje ciężar domu i dodatkowych obciążeń np.śniegu zbierającego się zimą na dachu. Zbrojenie fundamentów musi być wykonane dokładnie według projektu, bo to właśnie ono nadaje wytrzymałości i elastyczności ławie. Trzeba pamiętać o zachowaniu jego ciągłości. Wszystkie elementy muszą być ze sobą połączone szczególnie w narożnikach, to właśnie w tych miejscach najczęściej pojawiają się błędy.
Podczas zbrojenia ławy fundamentowej, pamiętaj również o wypuszczeniu starterów, drutów łączących ławę fundamentową ze ścianą.
4. Źle wykonana ława i fundament
Wylewając ławę fundamentową i ściany fundamentowe, jeśli są monolityczne, zwróć uwagę na mieszankę betonu, czy jest odpowiednia. Beton powinien być zgodny z założeniem projektu. Może zdarzyć się, że ktoś popełnił błąd i przywiózł Ci złą mieszankę. Czasem kusia nas, żeby zaoszczędzić pieniądze i wybieramy materiały gorszej jakości. To ogromny błąd. Jeśli chodzi o fundamenty, tutaj nie ma miejsca na takie rzeczy. Jeśli wykonasz fundamenty ze zbyt słabej mieszanki, będą się kruszyły i pękały. To z kolei będzie miało opłakane skutki w przyszłości. Na fundamentach nie oszczędzamy!
5. Pośpiech i zbyt szybkie rozpoczęcie kolejnych prac
Beton potrzebuje przerwy technologicznej, żeby nabrać odpowiedniej wytrzymałości i twardości. W przypadku fundamentów to około miesiąca. Po ich wylaniu nie należy od razu demontować szalunków. Poczekaj z tą czynnością kilka dni. Jeśli pogoda jest odpowiednia, to po tygodniu zrobisz to na spokojnie. Po takim czasie beton osiągnie ponad 90% swojej maksymalnej wytrzymałości. Podczas schnięcia betonu, należy podlewać go wodą, dotyczy to także ław fundamentowych. Podlewanie zapobiega pęknięciom podczas skurczu materiału, kiedy beton schnie.
6. Brak izolacji fundamentów
Kolejnym często popełnianym błędem jest brak lub źle wykonana izolacja pionowa i pozioma. Fundamenty trzeba bezwzględnie zabezpieczyć przed wilgocią i trzeba zrobić to dokładnie i szczelnie. Oprócz izolacji przeciwwilgociowej trzeba ocieplić fundamenty styropianem wodoodpornym. Fundamenty narażone są na przemarzanie szczególnie w pierwszym roku od ich wylania, kiedy są jeszcze wilgotne. Trzeba dobrze je zabezpieczyć, aby nie powstawały mikropęknięcia spowodowane mrozem.
Następnym błędem jest brak izolacji poziomej. Przed rozpoczęciem murowania ścian, pamiętaj o ich odizolowaniu od fundamentów. Użyj do tego specjalnej taśmy z papy i lepiku lub grubej folii z PCV. Hydroizolacja pozioma chroni ściany budynku przed zaciąganiem wilgoci z ziemi.
Jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio fundamentów, będą one nasiąkały wodą i przemarzały, a to zdecydowanie skróci ich żywot. Dodatkowo wilgoć będzie przedostawała się do domu, a skutkiem tego będą pleśnie, grzyby i mokre ściany, z których będzie odpadał tynk i farba. Takie warunki są niebezpieczne dla zdrowia.
7. Błędy podczas wylewania płyty fundamentowej
Kolejnym błędem okazuje się brak zbrojenia podczas wylewania płyty fundamentowej. Jest to poważny błąd, który będzie skutkował pękaniem podłogi właściwej. Nawet jeśli zostanie użyta siatka zbrojeniowa, a nie zostanie ona odpowiednio zalana (trzeba ją unosić podczas zalewania), to także będzie skutkowało pękaniem. Zdarza się czasem, że beton podkładowy wylany jest zbyt grubo. Wtedy możemy mieć problem z osiągnięciem odpowiedniego poziomu podług w kolejnych etapach prac.
8. Błędy podczas prac murarskich
Murowanie ścian, to z pozoru proste zadanie. Nie jest jednak takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Podczas murowania trzeba trzymać się projektu, bo w nim opisane jest, np. jakiej szerokości pustaków użyć. Nie można pomylić rozmiarów, bo to może mieć negatywne skutki tj. osłabienie konstrukcji lub słaba izolacja cieplna.
Murując ściany, należy postępować zgodnie z techniką murarską i trzymać się pewnych zasad. Pustaki powinny być układane na odpowiedniej warstwie zaprawy lub kleju. Układane warstwy powinny być dobrze wypoziomowane i wypionowane. Pustaki muruje się na mijankę i to jest bardzo ważne. Spoiny pomiędzy warstwami powinny być wypełnione i wyrównane. Wszystkie narożniki, muszą być wyprowadzone w pionie. Ściany muszą być połączone ze sobą w odpowiedni sposób. Ściany muszą się przeplatać, jeśli jedną warstwę rozpoczniesz od połówki pustaka, to koleją zacznij od całego. Jeśli ściany będą wymurowane krzywo, to konstrukcja budynku będzie osłabiona, a chcąc ją wyrównać tynkiem, narażamy się na dodatkowe koszty i obciążamy budynek niepotrzebnie.
Otwory na drzwi i okna powinny być dobrze wymierzone i wymurowane z całych elementów. Niedopuszczalne jest dolepianie warstwy, jeśli okaże się, że otwór jest za duży.
Montowanie nadproży nad otworami powinno być wykonane w odpowiedni sposób. Trzeba dobrać takie nadproża, aby ich podparcie na ścianach bocznych nie było mniejsze niż 30 cm. Zbyt krótkie zakładki spowodują uginanie się nadproży, pęknięcia w narożnikach okiennych lub nawet zniszczenie okna w przyszłości.
9. Niewłaściwe wykonanie stropu i jego pielęgnacja
Wykonując strop betonowy, należy dopilnować, aby zbrojenie i szalunki były odpowiednio wykonane. Szalunki i podpory muszą być mocne i stabilne, a przede wszystkim dobrze wypoziomowane. Zbrojenia muszą pokrywać całą powierzchnię stropu w całości, tworząc jeden element. Zbrojenia muszą być podniesione na taką wysokość, aby znajdowały się w środku stropu. Nie mogą dotykać szalunków.
Po wylaniu betonu konieczne jest porządne zagęszczenie. Trzeba dokładnie usunąć znajdujące się w betonie powietrze, bo to może osłabić strop. Podczas wysychania stropu konieczne jest jego zwilżanie wodą przynajmniej przez 2-3 tygodnie. Dzięki temu unikniesz pęknięć spowodowanych skurczem. Podpory i szalunki zdemontuj nie wcześniej niż po miesiącu. Jeśli zrobisz to zbyt szybko, strop może obwisnąć.
10. Błędy podczas murowania kominów dymowych i wentylacyjnych
Kominy powinny być wymurowane w zaprojektowanym miejscu. Pod kominami wykonuje się grubszy beton w posadzce tzw. pniak, który podtrzymuje cały komin. Kominy murowane z cegieł trzeba wykonać dokładnie. Muszą być szczelne i otynkowane w środku. Ważna jest także wysokość wypuszczenia komina ponad dach. Dzięki odpowiedniej wysokości nie będzie problemów z ciągiem kominowym.
11. Błędy popełniane na budowie przy montażu dachu
Pierwszym elementem podczas budowy dachu jest więźba. Musi ona być dobrze osadzona na wieńcu. Z belki wylanej na końcu ścian powinny być wypuszczone kotwy, czyli śruby, do których przykręca się murłaty. Kotwy powinny być połączone ze zbrojeniem. Dużym błędem jest wiercenie w belce, żeby osadzić śruby, nie należy tego robić. Tę czynność trzeba dobrze zaplanować, kotwy muszą być solidnie osadzone w betonie w odpowiednich rozstawach.
Kolejne błędy pojawiają się podczas montaży membrany dachowej. Jeśli zostanie źle zamontowana, to jest duże prawdopodobieństwo, że dach będzie przeciekał, szczególnie w miejscach, gdzie jest kosz dachowy. Membrana uszczelnia i zabezpiecza przed wodą. Trzeba ją montować na zakładkę, a w narożnikach (koszu dachowym) i na szczytach nakłada się kilka warstw.
Do przeciekania dachu może przyczynić się także niewłaściwie ułożone pokrycie dachowe i obróbka blacharska. Wszystkie elementy, powinny być dokładnie przytwierdzone i uszczelnione. Najwięcej błędów pojawia się podczas przykręcania blacho dachówki. Zdarza się, że nie trafimy wkrętem w łatę drewnianą, wtedy trzeba dokładnie uszczelnić to miejsce, żeby nie przeciekało.
Ważne jest również uszczelnienie szczytu dachu i jego kosza. W tych miejscach oprócz kilku warstw membrany należy zastosować folię lub szczotki uszczelniające w przypadku szczytu, natomiast w przypadku kosza gąbek uszczelniających.
Kolejną ważną sprawą podczas montowania pokrycia dachowego jest dokładna obróbka komina. Jeśli będzie źle wykonana, to wokoło komina dach będzie przeciekał, a sam komin będzie przemakał. W takiej sytuacji podczas mrozów komin może popękać.
12. Błędy popełniane na budowie w instalacjach domowych
Podczas budowy domu ważne jest odpowiednie rozplanowanie i rozprowadzenie instalacji elektrycznej i instalacji wodnej. Rozprowadzając kable, trzeba pamiętać o odpowiednich średnicach. Do oświetlenia wystarczą przewody o średnicy 1,5 mm. Do gniazdek potrzebne są już kable o średnicy 2,5 mm. W miejscach, gdzie będzie duże obciążenie np. płyta indukcyjna, trzeba pamiętać o grubszym przewodzie minimum 4 mm.
Podczas budowy domu można popełnić całe mnóstwo błędów. Tutaj wymieniłem tylko kilka z nich. Trzeba się pilnować, aby popełnić ich jak naj mniej. Jeśli jakieś popełnimy, to trzeba je od razu naprawić, bo później będą z tym problemy.