Jeszcze kilka lat temu, montaż okna dachowego możliwy był jedynie w dachu o nachyleniu min. 15°. Obecnie dostępne są rodzaje okien dachowych, które pozwalają na ich montaż nawet na płaskich dachach. Szeroka oferta modeli oraz możliwość montażu w każdej połaci dachowej sprawia, że są one bardzo popularne. Okna dachowe mają wiele zalet. Pozwalają stworzyć niepowtarzalną przestrzeń na poddaszu, jednocześnie dokładnie ją doświetlając. Dzięki nim całkowicie odmienisz poddasze, nadając mu przestrzeni i stylu. Dodatkowo okna dachowe cechują się dużą szczelnością i izolacyjnością termiczną. Dowiedz się, jakie są rodzaje okien dachowych i czym różnią się od siebie.
Spis treści:
Okna dachowe
Jak sama nazwa wskazuje, okna dachowe instaluje się w połaci dachu. Są one łatwe w montażu, który zajmuje zaledwie kilka godzin, niezależnie od konstrukcji i pokrycia dachowego. Okna dachowe podobnie jak standardowe okna ścienne, produkowane są z różnych materiałów. Obecnie dostępne są nowoczesne rozwiązania w postaci okien sterowanych elektrycznie, okien kolankowych czy takich z balkonem. Podczas zakupu mamy możliwość wyboru dedykowanych zestawów instalacyjnych, kołnierzy uszczelniających, podpórek i elementów montażowych przeznaczonych do konkretnego pokrycia dachowego. Zestawy te znacznie ułatwiają i przyspieszają montaż, a dodatkowo gwarantują szczelność okna.
Oprócz zestawów montażowych dostępne są również przeróżne dodatki i akcesoria zwiększające komfort użytkowania. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć rozwiązania chroniące nasze wnętrze przed nadmiernym słońcem, zimnem czy też owadami. (Zobacz: montaż okna dachowego)
Rodzaje okien dachowych
Okna dachowe występują w wielu wersjach i modelach, dlatego wybór odpowiedniego rozwiązania nie należy do najłatwiejszych. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko rodzaj pokrycia dachowego, ale także, kąta nachylenia dachu, rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane, sposób otwierania, funkcjonalność, izolacyjność, dostępne dodatki wewnętrzne oraz zewnętrzne i w końcu ostateczną cenę okna. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, poznaj popularne rodzaje okien dachowych:
Okna dachowe uchylne
W tym rodzaju okien dachowych zawiasy zamontowane są w górnej części ramy okiennej. Otwieranie następuje poprzez uchylenie skrzydła do góry. Dostęp do zewnętrznej części szyby jest bardzo trudny, co może być problematyczne podczas mycia. W ich przypadku dobrze, jeśli obok znajduje się drugie takie samo okno, co pozwoli na zachowanie ich czystości od zewnątrz. W oknach uchylnych niezbędne jest zastosowanie dodatkowych elementów uniemożliwiających przypadkowe lub samoistne zamknięcie się okna.
Tego typu okna są jednymi z tańszych rozwiązań i charakteryzują się nieco mniejszą szczelnością niż np. okna obrotowe. Oprócz tego mają również swoje zalety. Po uchyleniu takiego okna dachowego swobodnie możemy przez nie wyjrzeć, a nawet wyjść na dach co jest niemożliwe w przypadku okien obrotowych.
Okna dachowe obrotowe
Ten rodzaj okien dachowych jest równie popularny i tani jak okna uchylne. Oś obrotu okien obrotowych znajduje się na środku ramy okiennej. Okna te montuje się na takiej wysokości, aby oś obrotu znajdowała się mniej więcej na wysokości oczu. Otwieranie następuje przez obrót skrzydła okiennego. Jego dolną część wypychamy na zewnątrz, a górna część okna uchyla się do wnętrza pomieszczenia. W ich przypadku trzeba uważać, aby nie uderzyć się w wystającą część okna. Największym plusem tego typu okien jest fakt, że po obróceniu skrzydła o 180 stopni, mamy swobodny dostęp do jego zewnętrznej części, co pozwala na łatwe umycie zewnętrznej szyby.
Okna dachowe wysokościowe
W przypadku okien obrotowych nowocześniejszym rozwiązaniem są okna tzw. wysokościowe. Ich oś obrotu znajduje się nieco wyżej, na ¾ wysokości ramy. Po otwarciu górna część skrzydła nie wychodzi poza grubość obróbki (do pomieszczenia). Z uwagi na to, że okna wysokościowe wyposażone są w siłowniki, podnosi to ich cenę. Kąt otwarcia okna wysokościowego jest znacznie większy niż w przypadku okien dachowych obrotowych. Tego typu okna wyposażone są w blokadę, która ułatwia ich czyszczenie i daje dużą swobodę ruchów. Okna wysokościowe są funkcjonalne i dają spory komfort użytkowania.
Okna dachowe uchylno-obrotowe
Okna uchylno-obrotowe wyposażone są w dwie osie, co pozwala na otwieranie ich na dwa sposoby. Jedna oś umieszczona jest w górnej części ramy, co pozwala na uchylanie okna. Druga oś umiejscowiona jest na środku ramy tak samo, jak w przypadku okien obrotowych. Ten rodzaj okien jest bardzo funkcjonalny. Uchylając je do góry, możemy swobodnie przez nie wyjrzeć, natomiast obracając, z łatwością umyjemy zewnętrzną szybą. Tego typu okna są jednymi z droższych rozwiązań.
Okna dachowe rozwierane
Okna rozwierne nazywane są także wyłazami dachowymi. Dzięki nim swobodnie możemy dostać się na dach. Najczęściej montuje się je w pobliżu komina, aby w łatwy sposób się do niego dostać. Tego typu okna otwierane są na bok lub do góry. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe siłowniki, co ułatwia ich otwieranie, a także blokadę przed przypadkowym zamknięciem.
Okna dachowe kolankowe
Okna kolankowe, to nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie. Są połączeniem okna fasadowego z połaciowym i cechują się zaletami obu rozwiązań na raz. Tego typu okna montowane są w ściankach kolankowych i są specjalnie przystosowane do tego celu. Okno kolankowe zapewnia bardzo szerokie pole widzenia-obserwacji i świetnie sprawdzi się w domach, w których dach wykonany jest bez okapu. Dzięki niemu możemy obserwować zarówno ziemię jak i niebo. Dodatkowo powiększą optycznie przestrzeń w pomieszczeniu i nadadzą mu specyficznego stylu. Okna te otwierają się w sposób rozwierny, a także uchylny. Poddasze użytkowe jest miejscem, gdzie nie dociera zbyt dużo światła, dlatego okna kolankowe są doskonałym rozwiązaniem. Zapewniają dobre doświetlenie przestrzeni i są bardzo dobrą alternatywą dla okien typowo dachowych.
Największym minusem tego rozwiązania jest cena. Okna kolankowe nie należą do najtańszych, a dodatkowo trudniej jest je zamontować.
Okno dachowe balkonowe
Okna dachowe balkonowe to kolejne bardziej skomplikowane rozwiązania. Tego typu okna są bardzo funkcjonalne i bezpieczne. Montuje się je w płaszczyźnie dachu o nachyleniu 40-50°. Tego typu okna składają się z dwóch części, górnej i dolnej. Po otwarciu dolnej części okna i ustawieniu skrzydła do pozycji pionowej uzyskujemy balustradę. Po bokach wysuwają się niewidoczne wcześniej poprzeczki, które zapewniają bezpieczeństwo i stabilność skrzydła. Po otwarciu górnej części okna otrzymujemy szklany daszek.
Cała konstrukcja, po otwarciu przypomina mały balkon. Za sprawą specjalnego mechanizmu, górną część okna można ustawić w dowolnej pozycji. Okna balkonowe są łatwe w utrzymaniu czystości. Za ich sprawą poddasze staje się otwarte na świat. Okna balkonowe dają większą możliwość obserwacji otoczenia niż zwykłe okna dachowe. Podobnie jak okna kolankowe są dosyć drogie, a ich montaż nie należy do najłatwiejszych.
Z czego zbudowane są okna dachowe?
Okna dachowe, podobnie jak standardowe okna ścienne produkowane są z trzech popularnych materiałów. Wytwarza się je z drewna klejonego warstwowo, impregnowanego i lakierowanego, z PCV w różnych kolorach z wewnętrznym stalowym wzmocnieniem lub bez oraz z aluminium. Ramy okienne aluminiowe i te z PCV mają specjalny system komór powietrznych lub są dodatkowo ocieplane, aby zapewnić maksymalną izolacyjność termiczną. Parametry izolacyjne poszczególnych okien, obecnie nie różnią się znacząco od siebie. Każde z nich może być trochę lepsze lub trochę gorsze. Głównym czynnikiem jest tutaj technologia produkcji i użyte materiały, a to znacząco wpływa na cenę danego modelu.
Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła całego okna (U). Im współczynnik będzie mniejszy, tym okno będzie lepiej izolowało nasze pomieszczenie. Jak wiadomo, tańsze okna będą miały słabszą izolacyjność.
Okna dachowe składają się również z szyb, dwu lub trzy warstwowych. Te drugie z pewnością lepiej ograniczą straty ciepła i ochronią przed dźwiękami z zewnątrz. Na rynku dostępne są okna z szybami hartowanymi, laminowanymi, a nawet antywłamaniowymi. Dodatkowo za dopłatą możemy otrzymać szyby antyrefleksyjne, które ograniczają nagrzewanie się pomieszczenia latem oraz szyby z powłoką samoczyszczącą.
Okna dachowe z reguły obsługuje się ręcznie, jednak te zamontowane wysoko lub w trudno dostępnych miejscach można wyposażyć w teleskopy ułatwiające otwieranie, lub mechanizm elektryczny, co jest jeszcze bardziej komfortowe. Okna otwierane elektrycznie za pomocą pilota lub przycisku warto wyposażyć dodatkowo w czujnik deszczu. Dzięki temu kiedy zacznie kropić, okno zamknie się automatycznie, a my nie musimy się martwić o zalane mieszkanie.
Aby okno dachowe najlepiej spełniało swoje zadanie, było komfortowe i dobrze doświetlało pomieszczenie, należy dobrać je do kąta nachylenia dachu. Im większy kąt nachylenia dachu, tym mniejsze okno powinniśmy wybrać. (Zobacz także inne artykuły z kategorii: Dach.)
Podczas wyboru okna dachowego warto zdecydować się również na dodatki takie jak zasłony zewnętrzne — rolety. Są one wykonane z aluminium, a niektóre modele są dodatkowo ocieplane pianką. Dzięki temu latem kiedy będzie gorąco, ograniczymy nagrzewanie się pomieszczeń, a zimą ograniczymy straty energii. Producenci okien dachowych oferują rodzaje okien dachowych z fabrycznie zamontowanymi roletami. Jeśli jednak zdecydujemy się na okno bez fabrycznych zasłon, to musimy pamiętać, że producenci okien oferują rolety dedykowane do konkretnych modeli, pasujące tylko do produkowanych przez siebie okien, czyli roleta jednego producenta nie będzie nadawała się do okna innego producenta stolarki okiennej. Najlepiej jeśli wybierzemy zarówno okna, jak i dodatki od jednego producenta.
Sprawdź także pozostałe artykuły na: poradnik budowlany