Ściana nośna to część budynku, w którą nie powinno się ingerować. Modyfikacje, przenoszenie lub wyburzenie ściany nośnej bez odpowiedniego projektu może mieć katastrofalne skutki. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w konstrukcji ścian nośnych warto skorzystać z opinii doświadczonego architekta, w końcu chodzi tutaj o stabilność całego budynku i nasze bezpieczeństwo. Dowiedz się, co to jest ściana nośna, czym różni się od ścianki działowej i jak sprawdzić, czy ściana nośna jest nośna, jeśli nie posiadamy projektu.
Spis treści:
- Ściana nośna co to jest?
- Czym różnią się ściany nośne od ścian działowych
- Jak sprawdzić, czy ściana jest nośna
- Ściana nośna – czy można ją zburzyć?
Ściana nośna co to jest?
Ścina nośna, inaczej konstrukcyjna jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym każdego budynku. Zadaniem ściany nośnej jest przenoszenie obciążenia z dachu, stropu i ścian wyższych kondygnacji na fundamenty. Zaprojektowane i połączone ze sobą w odpowiedni sposób podtrzymują całą konstrukcję budynku w całości. Nie oznacza to jednak, że ściany nośne są nienaruszalne. W pewnych sytuacjach można zmienić ich położenie lub nawet wyburzyć całkowicie, jeśli spełnimy odpowiednie warunki. Ściany nośne możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne.
Ściany nośne zewnętrzne pełnią nie tylko funkcję konstrukcyjną budynku, ale także izolacyjną. Izolują wnętrze budynku termicznie i akustycznie. Wykonuje się je w technologii jedno, dwu lub trzywarstwowej w zależności od danego projektu.
W przeciwieństwie do zewnętrznych, ściany nośne wewnętrzne pełnią funkcje jedynie konstrukcyjną. Dodatkowo mogą wydzielać poszczególne pomieszczenia. Ściany nośne wewnętrzne muruje się równorzędnie ze ścianami zewnętrznymi. Aby spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio przewiązane ze sobą, żeby równomiernie przekazywały obciążenia na fundamenty.
Czym różnią się ściany nośne od ścian działowych
Jak już wspomniano wyżej, ściany nośne przenoszą bardzo duże obciążenia z dachu stropu i ścian wyższych kondygnacji budynku. Są niezwykle ważnym elementem całej konstrukcji budynku, dlatego muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. To, z jakich materiałów zostaną wymurowane, uzależnione jest od całej konstrukcji budowli. Zazwyczaj są to pustaki takie same jak w przypadku ścian zewnętrznych. Niemniej jednak nie zależnie od użytych materiałów, muszą one spełniać określone normy wytrzymałościowe tj.: nośność, izolacyjność cieplna, izolacyjność akustyczna, ognioodporność.
W przeciwieństwie do ścian nośnych ścianki działowe mogą być wykonane z dowolnego materiału budowlanego. Ich zadaniem jest jedynie oddzielenie danych pomieszczeń oraz izolacja akustyczna. Ścianki działowe muszą utrzymać jedynie swój własny ciężar oraz ciężar wszystkich elementów dekoracyjnych, które na niej powiesimy. Ścianki działowe buduje się przeważnie z lekkich i cienkich materiałów. Mogą one być wykonane zarówno z drewna, płyt GK, jak i pustaków z gazobetonu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ścinki te wybudowane były z tych samych pustaków co ściany nośne. Mija się to jednak z celem, ponieważ są one droższe, szersze — co wpływa na zmniejszenie pomieszczeń oraz cięższe, co dodatkowo obciąża fundamenty, strop i ściany nośne w przypadku ścianek wymurowanych na piętrze.
Zasadniczą różnicą pomiędzy ścianą nośną a ścianą działową jest jej grubość. Ściany nośne z reguły są znacznie szersze, masywniejsze i solidniejsze.
Jak sprawdzić, czy ściana jest nośna
Często zdarza się, że nie posiadamy planów budynku i ciężko jest wytypować, która ściana jest ścianą nośną. Zdarza się to najczęściej w przypadku starych domów. Wówczas ściany działowe i ściany nośne wymurowane są z tych samych materiałów, zazwyczaj z kamieni, mają podobną grubość i ciężko jest je rozróżnić. A zatem jak sprawdzić, czy ściana jest nośna, czy działowa?
W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić grubość ścian. Najlepiej jest zrobić to w otworach drzwiowych. Typowa grubość ścian nośnych to około 25 cm, jednak w przypadku starych domów może ona wynosić nawet 50 cm. Ściany działowe zazwyczaj są znacznie cieńsze i mają grubość około 10-15 cm i do 20 cm w przypadku starego budownictwa. Jeśli w danej ścianie nie ma drzwi, to należy wywiercić otwór przez ścianę o odpowiedniej średnicy, aby swobodnie móc wykonać pomiar.
W przypadku domów piętrowych jednym z elementów wskazujących na ściny nośne jest sam układ ścian. W przypadku ścian działowych będą one usytuowane w dowolnych miejscach zarówno na piętrze, jak i na parterze. Ściana nośna będzie usytuowana jedna pod drugą w tej samej linii na piętrze i na parterze.
Kolejnym elementem, który powinniśmy sprawdzić, aby dowiedzieć się, czy ściana jest nośna, jest skucie tynku pod stropem na niewielkiej powierzchni, najlepiej w kilku miejscach. Tynk skuwamy tak, aby odsłonić strop i materiały, z których została wymurowana ściana. Jeśli pomiędzy stropem a ścianą zobaczymy pustą przestrzeń lub wypełnioną tynkiem albo zaprawą murarską oznacza to, że jest to ściana działowa. Pomiędzy stropem a ścianą działową zostawia się dylatację, która niweluje pęknięcia murów.
W przypadku ścian konstrukcyjnych, czyli nośnych, ściany połączone będą ze stropem twardym betonem.
Jeśli chcemy upewnić się jeszcze bardziej, możemy pokusić się o skucie tynków w rogach pomiędzy ścianami. Ścianki działowe przewiązane będą ze ścianą zewnętrzną co kilkadziesiąt cm i nie będą wpuszczone zbyt głęboko w ściany zewnętrzne, o ile w ogóle będą. Natomiast ściany konstrukcyjne powinny być przewiązane ze ścianą zewnętrzną głęboko i co drugą warstwę kamienia lub pustaka.
Ściana nośna – czy można ją zburzyć?
Często zdarza się, że podczas generalnego remontu chcielibyśmy coś zmienić, przesunąć ścianę, żeby zwiększyć lub zmniejszyć pomieszczenie, lub nawet usunąć ją całkowicie, aby uzyskać otwartą przestrzeń. Co, jeśli niechciana ściana okaże się ścianą konstrukcyjną? W takim przypadku nie powinniśmy wprowadzać żadnych zmian na własną rękę. Taka samowolka budowlana może nieść za sobą katastrofalne skutki.
Wszelkie prace związane z modyfikacją ściany nośnej powinny być poprzedzone konsultacją z architektem lub konstruktorem oraz powinien zostać wykonany projekt na tego typu pracę.
Projekt przebudowy określi czy jest możliwe przesunięcie, usunięcie lub częściowe wyburzenie ściany nośnej. Jeśli będzie to możliwe, to w projekcie przedstawione będzie również rozwiązanie, które trzeba będzie zastosować zamiast danej ściany. Konieczne będzie wykonanie podciągów lub słupów podpierających strop. W projekcie będzie określone wszystko, co jest niezbędne do bezpiecznej modyfikacji ściany konstrukcyjnej.
Zobacz także: Osuszanie wilgotnej piwnicy, Elektronarzędzia, które warto mieć , Projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły