poniedziałek, 7 października, 2024
Strona głównaBudowaOknaJak zamontować okno — prawidłowy montaż okna w kilku krokach

Jak zamontować okno — prawidłowy montaż okna w kilku krokach

Dobre parametry okna są bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na izolację termiczną domu. To właśnie one powinny decydować o wyborze okna. Oprócz koloru ram, materiału, z jakiego zostały wykonane i rodzaju szyb, bardzo istotny jest prawidłowy montaż okien. Bez niego nawet najlepsze okna nie spełnią swojej funkcji, a pieniądze będą wyrzucone w błoto. Niedbały i nieprofesjonalny montaż stolarki okiennej może doprowadzi do wielu problemów, których usunięcie będzie bardzo trudne. W tym artykule przedstawię Ci, jak powinien wyglądać prawidłowy montaż okna.

Montaż stolarki okiennej

Jak do tej pory okna montowane są w tradycyjny sposób. Ramy okienne kotwione są za pomocą specjalnych blaszek do ścian budynku lub bezpośrednio przez futrynę za pomocą wkrętów. Pusta przestrzeń pomiędzy oknem a ścianą wypełniana jest pianką poliuretanową w celu przyklejenia, usztywnienia i zaizolowania ramy okiennej. Wypełnienie tej przestrzeni pianką dobrze izoluje termicznie i akustycznie wnętrze domu. Do tej pory, tak zamontowane okno gotowe było do montażu parapetów i obróbki otworów okiennych.

Obecnie, aby zachować jeszcze większą izolację termiczną, zalecane są nieco nowocześniejsze sposoby montażu okien. Coraz częściej pod oknami montuje się tzw. ciepłe parapety, czyli warstwa grubego i twardego styropianu, na której osadza się ramę okienną i parapety.  Dzięki zastosowaniu tej metody eliminowane są wszelkie mostki termiczne i przedmuchy powietrza pod oknem. Ponadto montowanie styropianu pod oknem zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci do murów i przedostawaniem się jej do wnętrza pomieszczenia. 

Kolejnym zalecanym elementem podczas montażu okna jest dodatkowa izolacja pianki umieszczanej pomiędzy ścianą i oknem. Dotychczas zapiankowane okno, od razu poddawane było obróbce w postaci tynków, gładzi i farby. Obecnie na piankę stosuje się dodatkowo taśmę paroizolacyjną od strony pomieszczenia i taśmę wodoodporną i paroprzepuszczalną od zewnątrz budynku. Taśma zabezpiecza dodatkowo piankę przed wilgocią, co znacząco wydłuża jej żywotność i zwiększa jej parametry izolacyjne. Stosując takie rozwiązanie mamy gwarancję, że wilgoć nie przedostanie się z zewnątrz do środka pomieszczenia.

Stosując te metody, możemy mówić o ciepłym montażu okna. 

Sprawdź również: jakie okna wybrać do domu

Konsekwencje złego montażu okna

Okna powinny być zamontowane bardzo dokładnie. Szczególną uwagę należy przyłożyć do ich prawidłowego zakotwienia w ścianie oraz porządnego uszczelnienia. Źle zamontowane okna mogą doprowadzić do:

  • nieszczelności,
  • przedmuchów powietrza,
  • powstawania mostków termicznych,
  • przenikania wilgoci,
  • skrzywienia się ramy okiennej,
  • problemów z otwieraniem i zamykaniem okna,
  • pęknięcia szyby,
  • słabej izolacyjności cieplnej,
  • powstawania grzybów i pleśni w okolicy okna.
montaż stolarki okiennej

Jak zamontować okno krok po kroku

Kiedy otwór okienny jest pusty, stare okno jest już wymontowane, a nowe czeka na montaż, możesz przystąpić do pracy. Montaż stolarki okiennej wykonuje się w kilku etapach. Każdy z nich wymaga dokładności. Prace najlepiej jest zaplanować na dzień, w którym temperatura jest dodatnia i nie pada deszcz ani śnieg. Przejdźmy zatem do montażu.

Przed rozpoczęciem prac montażowych

Zanim zabierzesz się do montażu okna, zaplanuj dokładnie, w jaki sposób chcesz to zrobić. Jakich elementów użyjesz i czy wszystko będzie pasowało tak, jak powinno.

Może zdarzyć się tak, że kupisz okno na wymiar, a zanim je zamontujesz, zdecydujesz się np. na ciepły montaż z użyciem podkładu styropianowego. W takiej sytuacji może pojawić się problem, bo zazwyczaj listwy styropianowe są nieco wyższe niż standardowe plastikowe progi. Zanim przystąpisz do montażu, zmierz dokładnie, czy okno swobodnie zmieści się w otworze okiennym z zachowaniem min 2-centymetrowych przestrzeni dylatacyjnych pomiędzy ramą okienną a ścianami. 

Jeśli okaże się, że otwór okienny jest zbyt mały, to najlepszym rozwiązaniem będzie jego powiększenie. W tym momencie masz możliwość wykucia pustaków w dolnej części okna na odpowiednią wysokość. Po powiększeniu otworu wyrównaj powierzchnię zaprawą tak, aby linia ściany była w poziomie. Odwrotnie sprawa wygląda, kiedy otwór jest zbyt duży, wówczas trzeba podmurować otwór okienny.

Przygotowanie podłoża przed montażem okna

Przed przystąpieniem do prawidłowego montażu okna, w pierwszej kolejności musisz przygotować odpowiednio wnękę okienną. Oczyść wszystkie ściany z luźnych elementów i pozostałości z klejów i zapraw. W razie konieczności uzupełnij braki, dziury i pęknięcia szybkoschnącą zaprawą. Ważne jest, aby dolna część otworu była równa, aby okno spoczywało na niej prosto i stabilnie. Po oczyszczeniu i wyrównaniu powierzchni należy ją odpylić. Zrób to za pomocą odkurzacza. Po usunięciu zanieczyszczeń, kurzu i pyłu warto, dodatkowo zagruntować powierzchnię.

Montaż ciepłego parapetu

Jeśli okno montujesz ciepłym systemem, to kolejnym krokiem jest montaż ciepłego parapetu. Przyklej ciepły parapet we wnęce okiennej na wcześniej wyrównanym podłożu. Do przyklejenia użyj pianki poliuretanowej. Ustaw ciepły parapet równo ze ścianami i wypoziomuj go, bo to on nada kierunek i położenie dla osadzanego okna. Kiedy pianka podeschnie, przejdź do kolejnego kroku i zamontuj ramę okienną.

Jak zamontować okno krok po kroku

Przygotowanie i montaż ramy okiennej

Przygotuj odpowiednio ramę okienną do montażu. Aby to zrobić, zdemontuj skrzydła okienne, wybijając bolce mocujące z górnych zawiasów. Następnie odchyl skrzydło okienne od ramy i wysuń je z dolnego zawiasa. Jeśli okno montowane będzie standardowo na plastikowej listwie, to w tym momencie załóż ją na ramę. Wciśnij listwę w wycięte miejsce od spodu okna.

Kolejnym krokiem jest przyklejenie taśm izolacyjnej. Dawniej nie stosowano jej w ogóle jednak teraz to podstawa prawidłowo zamontowanego okna. Przyklej taśmy zewnętrzne i wewnętrzne dookoła ramy na jej bocznych krawędziach. Taśma musi być przyklejona w odpowiednią stronę tak, aby nie odwrócić kierunku przenikania pary wodnej. Taśmy są odpowiednio oznaczone. Zwróć na to uwagę podczas przyklejania.

Jeśli okno będzie montowane na standardowych blaszkach, to załóż je na ramę w tym momencie. Pamiętaj, żeby użyć wystarczającej ilości mocowań. To ile należy ich użyć w danym oknie, znajdziesz w instrukcji załączonej do okna. 

Tak przygotowaną futrynę wsuń w otwór okienny. Wyreguluj jej położenie za pomocą klinów. Kiedy rama okienna będzie odpowiednio ustawiona, wypoziomowana i wypionowana, przykręć ją do ścian. Przykręć wcześniej zamontowane blachy montażowe, używając do tego wkrętów z kołkami rozporowymi. Jeżeli nie używasz blach, to przykręć ramę za pomocą dybli, czyli specjalnych wkrętów, które wkręca się przez ramę okienną. Futrynę przykręć mocno, ale z wyczuciem, aby nie naciągnąć jej z żadnej strony. 

Skontroluj ułożenie ramy za pomocą poziomicy, jeśli coś jest nie tak i jest krzywo osadzona koniecznie ją popraw. 

Uszczelnianie ramy okiennej

Jeśli wszystko się zgadza, uszczelnij przerwy dylatacyjne pianką PUR. Odchyl taśmę uszczelniającą i wciśnij piankę pomiędzy ramę a ścianę. Użyj do tego pianki niskoprężnej, najlepiej wodoodpornej. Puste przestrzenie wypełnij dokładnie tak, aby pianka powychodziła delikatnie z każdej strony poza futrynę. Nie pozostawiaj ani trochę wolnej przestrzeni.

Po wyschnięciu pianki wyciągnij kliny, na których ustawiałeś okno, a puste miejsca po nich wypełnij pianką. Po wyschnięciu usuń nadmiar pianki ostrym nożykiem lub wyskrob ją delikatnie palcem.

Następnie przyklej taśmę ochronną do ścian wokół okna i zabezpiecz ją klejem. Dzięki temu ochronisz ją przed działaniem czynników atmosferycznych.

Montaż skrzydeł okiennych

Kolejnym krokiem jest zamontowanie skrzydeł okiennych. Zrób to w odwrotnej kolejności do demontażu. Wsuń dolny zawias w trzpień znajdujący się na ramie. Domknij okno, trafiając odpowiednio w górny zawias i wciśnij bolec, który uprzednio wyjąłeś. Sprawdź poprawność otwierania się i zamykania okna. W razie potrzeby wyreguluj je na zawiasach.

Obróbka okna po montażu

Po zamontowaniu okna nadszedł czas na jego obrobienie. Zabieg ten ma na celu wykończenie i zabezpieczenie powierzchni wnęki okiennej. 

W pierwszej kolejności zamontuj parapety zewnętrzne i wewnętrzne, to jak zrobić to poprawnie przeczytasz w artykule: Jak zamontować parapet. Zabezpiecz parapety przed zabrudzeniem, przyklej na nich folię malarską.

Następnie wykonaj obróbkę szpalet okiennych. Zewnętrzne powierzchnie obrobione będą styropianem z elewacji. Jeśli nie należy je otynkować. Wewnętrzne ściany należy wykończyć zaprawą tynkarską. Po jej wyschnięciu można nałożyć gips szpachlowy w celu wzmocnienia powierzchni lub od razu gładź gipsową. Po nałożeniu dwóch warstw wyczyść ją, zagruntuj i pomaluj. 

prawidłowy montaż okna

Montaż stolarki okiennej — podsumowanie

Teraz już wiesz jak zamontować okno. Nie jest to bardzo trudne zadanie, więc zapewne poradzisz sobie z nim samodzielnie. Jeśli będziesz przestrzegał zasad, dokładności i będziesz cierpliwy, to zamontujesz okno prawidłowo. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża, bo to jest kluczowy moment. W późniejszych etapach zwróć uwagę, aby dobrze ustawić i zakotwić w ścianie futrynę. Na końcu pozostanie Ci tylko dokładne uszczelnienie dylatacji i obróbka. Montaż stolarki okiennej wykonasz w kilku krokach.

obróbka okna po montażu
ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze