sobota, 2 listopada, 2024
Strona głównaBudowaDom energooszczędnyEnergooszczędny dom w 6 krokach

Energooszczędny dom w 6 krokach

Energooszczędność podczas budowy domów stała się podstawą. Wysokie i wciąż rosnące koszty utrzymania domu oraz dbałość o środowisko wymuszają stosowanie materiałów i systemów wysokiej klasy. Energooszczędny dom jest bardzo kosztowną inwestycją, jednak  dzięki temu budynki są ekologiczne i ekonomiczne. Zobacz 6 czynników, które mają duży wpływ na energooszczędność budynku.

Energooszczędny dom, czyli jaki?

Energooszczędny dom, to taki, który wykonany jest z wysokiej jakości materiałów budowlanych cechujących się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, wysoką izolacyjnością i energooszczędnością. Dobrze wykonany i zaizolowany termicznie budynek zmniejsza straty ciepła do minimum. Energooszczędny dom potrzebuje bardzo mało energii, aby utrzymać ciepło wewnątrz budynku. Jego instalacje tj. ogrzewanie lub ciepła woda użytkowa pobierają energię z odnawialnych źródeł, co minimalizuje koszty eksploatacyjne. Wszystkie materiały i technologie wykorzystane podczas budowy przekładają się bezpośrednio na niskie rachunki za prąd, czy gaz.

budowa domu energooszczędnego

Dlaczego warto wybudować energooszczędny dom?

Za budową energooszczędnego domu przemawia wiele stosownych argumentów. Oprócz dbałości o środowisko powinna przekonać nas:

  • Wysoka i wciąż rosnąca cena paliw tj. ropa, gaz, węgiel. Źródła powoli się zmniejszają, a to powoduje wzrost cen. Dodatkowo wojny polityczne i wysokie podatki narzucone przez państwo, również wpływają na wysokie rachunki za paliwa.
  • Fakt, że tradycyjne piece są powoli wycofywane z użytku. W niektórych miejscach powoli wprowadza się lub już jest wprowadzony zakaz montażu pieców węglowych. Dzieje się tak, ze względu na ciągle powiększające się zanieczyszczenie środowiska. Jednym z efektów jest np. smog.
  • Wymagania energetyczne nowych domów są zbliżone do standardów domów pasywnych. Jak wiadomo, budowa domu to ogromne koszty, ale warto dołożyć kilka tys. więcej i zainwestować w lepsze materiały budowlane. Wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej są coraz bardziej rygorystyczne, zmieniają się co roku. 
  • Sytuacja, w której technika ciągle idzie do przodu i coraz częściej słyszymy np. o samochodach elektrycznych. Posiadając energooszczędny dom, który pozwala nam oszczędzać i posiada zamontowane instalacje OZE, dzięki którym możemy w tani sposób pozyskać prąd, to rozwiązanie godne uwagi. Kiedy samochody elektryczne będą już na stałe wprowadzone w życie, ich zasilanie będzie dla nas praktyczne darmowe.
  • Oszczędność, to chyba najważniejsze co skłania nas do inwestowania w energooszczędność domu. Dzięki zastosowaniu dobrych materiałów i nowoczesnych rozwiązań, rachunki za c.o i c.w.u jesteśmy w stanie zminimalizować praktycznie do zera.

Budowa energooszczędnego domu nie ogranicza się tylko do użycia najlepszych materiałów. W nowoczesnych domach konieczne jest zastosowanie instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energii. Bez tego nie da się osiągnąć statusu domu energooszczędnego lub pasywnego. Przed przystąpieniem do budowy, bardzo ważne jest jej wcześniejsze zaplanowanie.

projekt domu energooszczędnego

6 ważnych etapów budowy energooszczędnego domu:

Miejsce pod budowę energooszczędnego domu

Wybór odpowiedniego miejsca pod budowę domu (Działka pod dom). Podczas wyboru działki często kierujemy się jej ceną i położeniem, warto jednak zwrócić uwagę również na ukształtowanie terenu. Przeanalizuj wszystkie za i przeciw. Weź pod uwagę wszelkie wzniesienia, zagłębienia, sąsiedzkie zabudowy, a nawet drzewa i roślinność, znajdującą się na działce. Wszystkie te czynniki mogą sprzyjać lub utrudniać korzystanie z odnawialnych źródeł. W niektórych przypadkach pozyskiwanie zielonej energii może być wręcz niemożliwe.

Projekt energooszczędnego domu

Idealny projekt domu dopasowany do Twoich potrzeb, to kolejny ważny krok. Zanim zdecydujesz się na zakup gotowego projektu lub zlecisz jego wykonanie architektowi, lub projektantowi zastanów się dokładnie, czego potrzebujesz. Jak ma wyglądać Twój wymarzony dom i jakie ma spełniać funkcje.
Sprecyzuj swoje potrzeby i oczekiwania. Przemyśl dokładnie jaki metraż będzie wystarczający dla Twojej rodziny. Ile pokoi potrzebujesz. Czy kuchnia będzie otwarta na salon i czy łazienka będzie połączona z toaletą. Zastanów się, czy w domu będzie garaż i jak duży powinien on być.

Wybierz najlepsze instalacje c.o i c.w.u, dzięki którym Twoje rachunki będą minimalne. Na etapie projektowania dobrze jest od razu wdrożyć projekty instalacji odnawialnych źródeł energii. Wybór odpowiedniego projektu jest uzależniony głównie od Twoich potrzeb, oczekiwań i rozwiązań, jakie chciałbyś mieć. Obecnie istnieje mnóstwo firm oferujących gotowe projekty domów zarówno tradycyjnych, jak i energooszczędnych, zgodnych z najwyższymi standardami.

Gotowe projekty mogą jednak nie spełniać w 100% naszych oczekiwań. Konieczne w takiej sytuacji jest wprowadzenie zmian i adaptacji projektu do lokalizacji, w jakiej budynek powstanie. Zmiany w projektach często okazują się kosztowne, a ich ceny mogą być takie jak za opracowanie nowego projektu od podstaw.

Energooszczędny dom w 6 krokach

Optymalna wielkość i kształt energooszczędnego domu

Prosty kształt i optymalna wielkość budynku także ma znaczenie. Im dom będzie większy, tym większa będzie powierzchnia jego ścian zewnętrznych i dachu, a to przekłada się na większe straty ciepła oraz większą powierzchnię do ogrzania. Nie warto budować domu o wymyślnych kształtach i o zbyt dużej powierzchni. Warto przemyśleć jaki metraż będzie dla nas wystarczający. Prosta budowla w kształcie kwadratu lub prostokąta może mieć znacznie mniejszą powierzchnię ścian niż budynek z licznymi załamaniami i dobudówkami, którego dach ma dużo facjatek, spadów i jest skomplikowany.

Niezależnie od tego czy dom będzie parterowy, czy piętrowy, jeśli ma być energooszczędny, to powinien mieć jak najprostszą konstrukcję. Zarówno dom parterowy jak i piętrowy, w prosty sposób można przerobić na energooszczędny. Wystarczy zainwestować pieniądze w odpowiednią izolację ścian i ocieplenie dachu. Im grubsza warstwa ocieplenia, tym mniej ciepła będzie uciekało.

Czy warto zbudować energooszczędny dom

Technologia budowy energooszczędnego domu

Technologia budowy ma kluczowe znaczenie w osiągnięciu wysokiej energooszczędności budynku. Aktualne badania efektywności energetycznej dowodzą, że najlepiej sprawdzają się domy z dwuwarstwowymi ścianami. Rodzaj materiałów, z jakich wybudujemy dom, głównie zależy od nas i od naszego portfela.

W domach energooszczędnych nie zaleca się budowania piwnic, bo one odbierają sporo ciepła, warto jednak solidnie ocieplić podłogę przed stratami energii. Jeśli chodzi o dach, to w Polsce najczęściej wykorzystuje się technologię szkieletową, ocieploną pianą lub wełną. Rodzaj pokrycia dachu także ma swoje wady i zalety oraz współczynnik przenikania. Dobrze jeśli cały dach jest za deskowany, pokryty papą i np. gontem. Taki rodzaj pokrycia dachowego jest znacznie cieplejszy niż np. blacho dachówka.

Wybór okien i drzwi także powinien być ukierunkowany ich budową, grubością i rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane. Na rynku dostępne jest mnóstwo rozwiązań o różnych parametrach. Większość obecnie produkowanych okien i drzwi musi spełniać pewne normy jakościowe, ale te najlepsze produkty na pewno będą nieco droższe. Montaż tych elementów musi być wykonany prawidłowo, aby nie powstały mostki termiczne, przez które ucieka najwięcej ciepła. Sam produkt o dobrej jakości nie zapewni dobrej izolacji, musi być więc prawidłowo zamontowany (zobacz również: jak zamontować okno). Gdzie najczęściej występują mostki termiczne?

  • Na połączeniu fundamentów ze ścianami,
  • Na łączeniu posadzki z gruntem,
  • W otworach okiennych i drzwiowych,
  • Na połączeniu ścian z dachem,
  • Na elementach wystających ze ścian, np. balkony,
  • W miejscach, w których zamontowane są różne elementy na ścianie,
  • Na łączeniach różnych materiałów,
  • Pomiędzy płytami styropianowymi w ociepleniu budynku,
  • W źle ocieplonym poddaszu.
domenergooszczędny

Odpowiednio dobrane instalacje do energooszczędnego domu

Aby dom był energooszczędny, ważne jest, aby odpowiednio dobrać instalację grzewczą oraz wentylację. Rodzaj ogrzewania dobieramy indywidualnie do rodzaju budynku, do swoich potrzeb, wygody i przede wszystkim oszczędności. Ogrzewanie domu możemy podzielić na:

  • Gazowe,
  • Olejowe,
  • Elektryczne,
  • Miejskie,
  • Tradycyjne węglowe,
  • Drzewne np. kominek,
  • Pozyskiwane z odnawialnych źródeł energii.


Różne rodzaje ogrzewania możemy podzielić na ogrzewanie powietrzne — nawiewne, wodne oraz elektryczne. To także ma wpływ na komfort naszego użytkowania. Jeśli dom jest zbudowany w najnowszej technologii, z wykorzystaniem najwyższej klasy materiałów, to instalacja grzewcza nie powinna nas drogo kosztować. Możemy zainstalować np. ogrzewanie elektryczne, które powinno być tanim rozwiązaniem.
Jeśli chodzi o wentylację, to w domach energooszczędnych sprawdzi się jedynie wentylacja nawiewno — wywiewna, czyli mechaniczna (więcej na temat wentylacji przeczytasz tutaj: Wentylacja w domu energooszczędnym).

Wykonanie energooszczędnego domu

Ostatnim równie ważnym krokiem podczas budowy domu energooszczędnego jest wybór odpowiedniego i doświadczonego wykonawcy. Inwestując duże pieniądze w energooszczędność i najlepsze materiały nie powierzajmy wykonania projektu przypadkowej firmie, która akurat ma wolny termin i może rozpocząć pracę. Taki budynek wymaga umiejętności i doświadczenia budowlanego.

Liczne błędy podczas budowy przyczynią się do dużych start ciepła, a może nawet gorszych problemów. Naprawa takich błędów może nas słono kosztować, o ile w ogóle ich naprawa będzie możliwa. (Zobacz także: Najczęstsze błędy popełniane na budowie) Najlepiej jest zatrudnić odpowiedzialnego kierownika budowy, który stale będzie kontrolował postęp i jakość wykonanych prac. Taka osoba może zareagować odpowiednio wcześnie, kiedy będzie możliwość naprawy ewentualnej pomyłki.

Energooszczędny dom, czyli jaki

Czy warto zbudować energooszczędny dom?

Zależy, z jakiej perspektywy na to spojrzymy. Budowa energooszczędnego domu jest dużo droższa od zwykłej budowy. Głównym czynnikiem jest tutaj cena materiałów z górnej półki, np. pustaki ocieplane w środku wełną kosztują dwa razy tyle, co zwykłe. Koszt, jaki poniesiemy w trakcie budowy, zwróci się po kilku lub kilkunastu latach. Dobra izolacyjność  budynku, skutecznie obniży koszty ogrzewania. Jeśli w energooszczędnym domu zainwestujemy dodatkowo w źródła OZE tj. fotowoltaika, solary czy pompę ciepła, rachunki będą znikome. Ceny materiałów i samej robocizny różnią się w zależności od regionu, w jakim mieszkamy. Odpowiadając na pytanie, czy warto wybudować energooszczędny dom, bez zastanowienia odpowiedź brzmi TAK.

6 kroków do energooszczędnego domu
ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom - Prace w ogrodzie. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze