Lipiec w ogrodzie, to czas, kiedy nasze rośliny wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Praca, którą włożyliśmy w poprzednich miesiącach, daje wreszcie efekty. Oprócz ciężkich prac ogrodowych czekają nas również przyjemności tj. zbiory owoców i warzyw. Nadszedł czas wakacji, jednak aby nasze rośliny były zdrowe, musimy poświęcić im trochę czasu i zadbać o nie w odpowiedni sposób. Zobacz jakie prace ogrodowe w lipcu musimy wykonać.
Spis treści:
- Lipiec w ogrodzie
- Prace ogrodowe w lipcu – Podlewanie roślin
- Prace ogrodowe w lipcu – Warzywa, owoce i rośliny ozdobne
- Lipiec w ogrodzie – trawnik
- Lipiec w ogrodzie – podsumowanie
Lipiec w ogrodzie
Lipiec jest najcieplejszym miesiącem w roku, dlatego najbardziej musimy zatroszczyć się o intensywne podlewanie w czasie suszy. W tym miesiącu oprócz upałów możemy spodziewać się także intensywnych opadów deszczu, nawałnic, gradu i silnego wiatru. Taka pogoda może zniszczyć nasze owoce i otwarty ogród warzywny. Jeśli mamy taką możliwość, warto przygotować się na takie sytuacje i zabezpieczyć nasze rośliny.
Prace ogrodowe w lipcu – Podlewanie roślin
Opady deszczu w naszym klimacie rozkładają się niekorzystnie. Nasze rośliny potrzebują najwięcej wody, późną wiosną oraz latem. Zazwyczaj w tym czasie, deszczu jest bardzo mało. Dlatego zarówno wiosną, jak i latem bardzo ważne staje się regularne i intensywne podlewanie naszych roślin ogrodowych. Aby podlewanie przyniosło jak najlepsze efekty, musimy robić to w odpowiedni sposób. W przeciwnym razie może dojść do zniszczenia roślin i plonów.
Podlewanie roślin przeprowadzamy wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Najlepiej robić to, do godziny 9 rano, oraz po godzinie 18. W tym czasie słońce nie świeci tak intensywnie. Pomiędzy tymi godzinami najlepiej jest unikać podlewania, ponieważ nagrzana ziemia powoduje szybkie odparowanie wody, a pozostałe na liściach krople działają jak soczewki, przez co może dojść do poparzenia roślin. Zbyt późne podlewanie także nie jest wskazane. Wilgoć i krople wody, które pozostają na roślinach na noc, sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Najlepiej jest podlewać kilka godzin przed zachodem słońca, tak aby rośliny zdążyły obeschnąć przed nocą.
Intensywność podlewania uzależniona jest oczywiście od rodzaju rośliny i gleby, na której rosną. Lepiej jest podlewać rzadziej jednak bardziej obficie, tak aby woda wsiąkła w głąb ziemi, aż do korzeni. Zbyt słabe podlewanie sprawi, że woda nie dotrze do systemu korzeniowego. Jakie rośliny potrzebują intensywnego podlewania? Zasada jest prosta, im roślina jest młodsza, tym więcej potrzebuje wody.
Jeśli system korzeniowy jest dobrze rozwinięty, roślina ma mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Wtedy zbyt częste podlewanie może doprowadzić do powstawania chorób oraz gnicia korzeni. Dlatego warto pamiętać, że stare drzewa i krzewy podlewamy znacznie rzadziej niż młode. Oprócz tego świeżo wysiane nasiona także potrzebują obfitego podlewania. Musimy pamiętać, że młode rośliny i te, które dopiero kiełkują, mają bardzo słabe korzenie, dlatego trzeba być ostrożnym podczas podlewania, aby nie zerwać ich korzeni. W takim przypadku zraszamy glebę delikatną mgiełką.
Jeśli chodzi o warzywa, to najbardziej odporne na suszę są warzywa korzenne, czyli te, których korzenie sięgają głęboko pod ziemię. Do najbardziej odpornych możemy zaliczyć np.: burak, marchew, pietruszka, chrzan.
Prace ogrodowe w lipcu – Warzywa, owoce i rośliny ozdobne
W ogrodzie warzywnym regularnie usuwamy chwasty, niechciane i obumarłe rośliny. Spulchniamy twardą i zbitą glebę. Robimy to delikatnie najlepiej za pomocą wideł, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego roślin. Pamiętamy o regularnym podlewaniu. Jeśli miesiąc jest bardzo słoneczny, możemy okryć rośliny białą agrowłókniną, aby uchronić je od mocnych promieni słonecznych.
Nawozimy nasze rośliny nawozami azotowymi naturalnymi, uniwersalnymi lub na bazie obornika. Dzięki temu uzyskamy większy wzrost roślin oraz większe i obfitsze plony.
Zbieramy dojrzałe plony z naszych upraw. W tym czasie dojrzewają już cukinie, fasola szparagowa, bober, groszek, pomidory, ogórki, rzodkiewka (jeśli późno została wysiania), zioła, brokuły, kalafiory, kapusta, kalarepa oraz owoce tj.: borówki amerykańskie, truskawki, maliny, porzeczki, poziomki, agrest, czereśnie, wiśnie, morele (te dojrzewają w różnym czasie, dlatego zrywamy kiedy dojrzeją).
Jeśli mamy przeznaczone na to miejsce, wysiewamy kolejną partię sałaty, rzodkiewki, szpinaku, jarmużu i kopru, a także rzepę, szpinak, szczypiorek, buraka liściowego, sałatę łodygową, kapustę pekińską, rzeżuchę, roszpunkę, endywie.
Jeśli nasze drzewa mają dużą ilość owoców, warto wykonać podpory pod gałęziami. Unikniemy dzięki temu uszkodzenia, pęknięć i odrywania się obciążonych gałęzi od pnia. Najbardziej narażone na złamania są jabłonie, grusze i śliwy.
Kiedy zakończymy zbiory owoców, wykonujemy przycinanie drzewek czereśni oraz wiśni. Wiśnie przycinamy dość mocno. Prześwietlamy ją, usuwając stare gałęzie, które pokładają się na nowe, zwisają lub rosną w środku korony. Czereśnie natomiast przycinamy delikatnie, skracając jej czubek i prześwietlając delikatnie gałęzie. Usuwamy także uszkodzone i chore gałęzie. Przycinanie drzewek jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na ich zdrowie i kształtuje ich koronę. Dzięki prawidłowemu przycinaniu drzewka zachowują zdolność do obfitego owocowania przez długie lata.
W przypadku malin wycinamy pędy, które już owocowały, a nowe, tegoroczne pędy podwiązujemy. W tym czasie przycinamy także winorośl. Skracamy pędy z owocami około 8 liści za gronem oraz usuwamy pędy, które nie owocują, są chore lub obeschnięte. Grusze i jabłonie uprawiane w szpalerach, czyli na dużych plantacjach również wymagają przycinania. Każdego roku wytwarzają one boczne odrosty, które trzeba usunąć po ich pełnym rozwinięciu. Dzięki temu zmusimy drzewka do wytworzenia większej ilości pędów owocowych, przez co zwiększymy przyszłe plony.
Po zakończeniu zbioru truskawek obcinamy ich liście na wysokość około 6 cm nad ziemią. Odchwaszczamy grządki, odcinamy i przesadzamy ukorzenione pędy, nawozimy je nawozem, obficie i regularnie je podlewamy. Jeśli truskawki są już starsze niż 4 lata, warto przygotować nowe miejsce pod ich uprawę.
Przeglądamy drzewa i krzewy w kierunku chorób. Jeśli zauważymy zaatakowane owoce np. przez brunatną zgniliznę, musimy je usunąć. Warto w tym czasie wykonać opryski na parcha gruszy i jabłoni.
Rośliny doniczkowe wymagają codziennego podlewania i częstego nawożenia. Zasilamy je nawozem dobranym do gatunku roślin co 7 lub 14 dni. Z roślin balkonowych regularnie usuwamy przekwitnięte kwiatostany. Dzięki temu u niektórych kwiatów spowoduje to ponowne kwitnienie.
Lipiec w ogrodzie – trawnik
W lipcu nasz trawnik również wymaga pielęgnacji. Regularnie go kosimy, co około 2 tygodnie. Aby trawnik był ładny, gęsty i zielony wymaga nawożenia raz w miesiącu oraz podlewania, przynajmniej 2 razy w tygodniu. Warto także usuwać wszelkie niechciane rośliny z trawnika. Najlepiej usuwamy je z korzeniami. Aby trawnik nie porastał mchem, wymaga także napowietrzania, pamiętajmy więc o tym.
Lipiec w ogrodzie – podsumowanie
Lipiec w ogrodzie to czas pielęgnacji roślin. W największym stopniu skupiamy się na podlewaniu, nawożeniu, odchwaszczaniu, usuwaniu uschniętych roślin i przekwitłych kwiatostanów. Wolne przestrzenie w naszym ogródku czyścimy, nawozimy i przekopujemy. Możemy wówczas wysadzić tam kolejne rośliny, których zbiory będą jesienią. Wolną przestrzeń warto przysypać ściółka, aby nie została zbytnio przesuszona.
Sprawdź również pozostałe artykuły z kategorii: Ogród oraz:Styczeń w ogrodzie, Luty w ogrodzie, Marzec w ogrodzie, Kwiecień w ogrodzie, Maj w ogrodzie, Czerwiec w ogrodzie, Jaki hydrofor wybrać do ogrodu